conjugació del verb atrofiar

verb I -a conjugació
verb conjugat com
canviar

indicatiu

  • present
     
  • atrofio
  • atrofies
  • atrofia
  • atrofiem
  • atrofieu
  • atrofien
  • perfet
     
  • he atrofiat
  • has atrofiat
  • ha atrofiat
  • hem atrofiat
  • heu atrofiat
  • han atrofiat
  • imperfet
     
  • atrofiava
  • atrofiaves
  • atrofiava
  • atrofiàvem
  • atrofiàveu
  • atrofiaven
  • plusquamperfet
     
  • havia atrofiat
  • havies atrofiat
  • havia atrofiat
  • havíem atrofiat
  • havíeu atrofiat
  • havien atrofiat
  • passat
    simple
  • atrof
  • atrofiares
  • atrof
  • atrofiàrem
  • atrofiàreu
  • atrofiaren
  • passat
    anterior
  • haguí atrofiat
  • hagueres atrofiat
  • hagué atrofiat
  • haguérem atrofiat
  • haguéreu atrofiat
  • hagueren atrofiat
  • passat
    perifràstic
  • vaig atrofiar
  • vas atrofiar
  • va atrofiar
  • vam atrofiar
  • vau atrofiar
  • van atrofiar
  • passat anterior
    perifràstic
  • vaig haver atrofiat
  • vas haver atrofiat
  • va haver atrofiat
  • vam haver atrofiat
  • vau haver atrofiat
  • van haver atrofiat
  • futur
     
  • atrofiaré
  • atrofiaràs
  • atrofiarà
  • atrofiarem
  • atrofiareu
  • atrofiaran
  • futur
    perfet
  • hauré atrofiat
  • hauràs atrofiat
  • haurà atrofiat
  • haurem atrofiat
  • haureu atrofiat
  • hauran atrofiat

condicional (els temps condicionals es consideren temps de l'indicatiu)

  • condicional
     
  • atrofiaria
  • atrofiaries
  • atrofiaria
  • atrofiaríem
  • atrofiaríeu
  • atrofiarien
  • condicional perfet
     
  • hauria atrofiat
  • hauries atrofiat
  • hauria atrofiat
  • hauríem atrofiat
  • hauríeu atrofiat
  • haurien atrofiat
  • condicional
    perfet [2]
  • haguera atrofiat
  • hagueres atrofiat
  • haguera atrofiat
  • haguérem atrofiat
  • haguéreu atrofiat
  • hagueren atrofiat

subjuntiu

  • present
     
  • atrof
  • atrofiïs
  • atrof
  • atrofiem
  • atrofieu
  • atrofiïn
  • imperfet
     
  • atrofiés
  • atrofiessis
  • atrofiés
  • atrofiéssim
  • atrofiéssiu
  • atrofiessin
  • perfet
     
  • hagi atrofiat
  • hagis atrofiat
  • hagi atrofiat
  • hàgim atrofiat
  • hàgiu atrofiat
  • hagin atrofiat
  • plusquamperfet
     
  • hagués atrofiat
  • haguessis atrofiat
  • hagués atrofiat
  • haguéssim atrofiat
  • haguéssiu atrofiat
  • haguessin atrofiat

imperatiu          formes no personals

  • imperatiu

     

  • atrofia
  • atrof
  • atrofiem
  • atrofieu
  • atrofiïn
  •  infinitiu

     

  • Present: atrofiar
  • Perfet:   haver atrofiat
  •   gerundi

     

  • Present: atrofiant
  • Perfet:   havent atrofiat
  • participi

     

  • atrofiat
  • atrofiada
  • atrofiats
  • atrofiades