conjugació del verb canviar

verb model - I-a conjugació
altres verbs conjugats com canviar

indicatiu

  • present
     
  • canvio
  • canvies
  • canvia
  • canviem
  • canvieu
  • canvien
  • perfet
     
  • he canviat
  • has canviat
  • ha canviat
  • hem canviat
  • heu canviat
  • han canviat
  • imperfet
     
  • canviava
  • canviaves
  • canviava
  • canviàvem
  • canviàveu
  • canviaven
  • plusquamperfet
     
  • havia canviat
  • havies canviat
  • havia canviat
  • havíem canviat
  • havíeu canviat
  • havien canviat
  • passat
    simple
  • canvií
  • canviares
  • canvià
  • canviàrem
  • canviàreu
  • canviaren
  • passat
    anterior
  • haguí canviat
  • hagueres canviat
  • hagué canviat
  • haguérem canviat
  • haguéreu canviat
  • hagueren canviat
  • passat
    perifràstic
  • vaig canviar
  • vas canviar
  • va canviar
  • vam canviar
  • vau canviar
  • van canviar
  • passat anterior
    perifràstic
  • vaig haver canviat
  • vas haver canviat
  • va haver canviat
  • vam haver canviat
  • vau haver canviat
  • van haver canviat
  • futur
     
  • canviaré
  • canviaràs
  • canviarà
  • canviarem
  • canviareu
  • canviaran
  • futur
    perfet
  • hauré canviat
  • hauràs canviat
  • haurà canviat
  • haurem canviat
  • haureu canviat
  • hauran canviat

condicional (els temps condicionals es consideren temps de l'indicatiu)

  • condicional
     
  • canviaria
  • canviaries
  • canviaria
  • canviaríem
  • canviaríeu
  • canviarien
  • condicional perfet
     
  • hauria canviat
  • hauries canviat
  • hauria canviat
  • hauríem canviat
  • hauríeu canviat
  • haurien canviat
  • condicional
    perfet [2]
  • haguera canviat
  • hagueres canviat
  • haguera canviat
  • haguérem canviat
  • haguéreu canviat
  • hagueren canviat

subjuntiu

  • present
     
  • canviï
  • canviïs
  • canviï
  • canviem
  • canvieu
  • canviïn
  • imperfet
     
  • canviés
  • canviessis
  • canviés
  • canviéssim
  • canviéssiu
  • canviessin
  • perfet
     
  • hagi canviat
  • hagis canviat
  • hagi canviat
  • hàgim canviat
  • hàgiu canviat
  • hagin canviat
  • plusquamperfet
     
  • hagués canviat
  • haguessis canviat
  • hagués canviat
  • haguéssim canviat
  • haguéssiu canviat
  • haguessin canviat

imperatiu          formes no personals

  • imperatiu

     

  • canvia
  • canviï
  • canviem
  • canvieu
  • canviïn
  •  infinitiu

     

  • Present: canviar
  • Perfet:   haver canviat
  •   gerundi

     

  • Present: canviant
  • Perfet:   havent canviat
  • participi

     

  • canviat
  • canviada
  • canviats
  • canviades