conjugació del verb xiular

Enxaneta.info utilitza 'cookies' de tercers per a recollir informació sobre les seves visites. Si continueu navegant, considerem que n'accepteu el seu ús. Entesos!
Més informació.

verb I -a conjugació
verb conjugat com
cantar

indicatiu

  • present
     
  • xiulo
  • xiules
  • xiula
  • xiulem
  • xiuleu
  • xiulen
  • perfet
     
  • he xiulat
  • has xiulat
  • ha xiulat
  • hem xiulat
  • heu xiulat
  • han xiulat
  • imperfet
     
  • xiulava
  • xiulaves
  • xiulava
  • xiulàvem
  • xiulàveu
  • xiulaven
  • plusquamperfet
     
  • havia xiulat
  • havies xiulat
  • havia xiulat
  • havíem xiulat
  • havíeu xiulat
  • havien xiulat
  • passat
    simple
  • xiulí
  • xiulares
  • xiulà
  • xiulàrem
  • xiulàreu
  • xiularen
  • passat
    anterior
  • haguí xiulat
  • hagueres xiulat
  • hagué xiulat
  • haguérem xiulat
  • haguéreu xiulat
  • hagueren xiulat
  • passat
    perifràstic
  • vaig xiular
  • vas xiular
  • va xiular
  • vam xiular
  • vau xiular
  • van xiular
  • passat anterior
    perifràstic
  • vaig haver xiulat
  • vas haver xiulat
  • va haver xiulat
  • vam haver xiulat
  • vau haver xiulat
  • van haver xiulat
  • futur
     
  • xiularé
  • xiularàs
  • xiularà
  • xiularem
  • xiulareu
  • xiularan
  • futur
    perfet
  • hauré xiulat
  • hauràs xiulat
  • haurà xiulat
  • haurem xiulat
  • haureu xiulat
  • hauran xiulat

condicional (els temps condicionals es consideren temps de l'indicatiu)

  • condicional
     
  • xiularia
  • xiularies
  • xiularia
  • xiularíem
  • xiularíeu
  • xiularien
  • condicional perfet
     
  • hauria xiulat
  • hauries xiulat
  • hauria xiulat
  • hauríem xiulat
  • hauríeu xiulat
  • haurien xiulat
  • condicional
    perfet [2]
  • haguera xiulat
  • hagueres xiulat
  • haguera xiulat
  • haguérem xiulat
  • haguéreu xiulat
  • hagueren xiulat

subjuntiu

  • present
     
  • xiuli
  • xiulis
  • xiuli
  • xiulem
  • xiuleu
  • xiulin
  • imperfet
     
  • xiulés
  • xiulessis
  • xiulés
  • xiuléssim
  • xiuléssiu
  • xiulessin
  • perfet
     
  • hagi xiulat
  • hagis xiulat
  • hagi xiulat
  • hàgim xiulat
  • hàgiu xiulat
  • hagin xiulat
  • plusquamperfet
     
  • hagués xiulat
  • haguessis xiulat
  • hagués xiulat
  • haguéssim xiulat
  • haguéssiu xiulat
  • haguessin xiulat

imperatiu          formes no personals

  • imperatiu

     

  • xiula
  • xiuli
  • xiulem
  • xiuleu
  • xiulin
  •  infinitiu

     

  • Present: xiular
  • Perfet:   haver xiulat
  •   gerundi

     

  • Present: xiulant
  • Perfet:   havent xiulat
  • participi

     

  • xiulat
  • xiulada
  • xiulats
  • xiulades