conjugació del verb vacil·lar

Enxaneta.info utilitza 'cookies' de tercers per a recollir informació sobre les seves visites. Si continueu navegant, considerem que n'accepteu el seu ús. Entesos!
Més informació.

verb I -a conjugació
verb conjugat com
cantar

indicatiu

  • present
     
  • vacil·lo
  • vacil·les
  • vacil·la
  • vacil·lem
  • vacil·leu
  • vacil·len
  • perfet
     
  • he vacil·lat
  • has vacil·lat
  • ha vacil·lat
  • hem vacil·lat
  • heu vacil·lat
  • han vacil·lat
  • imperfet
     
  • vacil·lava
  • vacil·laves
  • vacil·lava
  • vacil·làvem
  • vacil·làveu
  • vacil·laven
  • plusquamperfet
     
  • havia vacil·lat
  • havies vacil·lat
  • havia vacil·lat
  • havíem vacil·lat
  • havíeu vacil·lat
  • havien vacil·lat
  • passat
    simple
  • vacil·lí
  • vacil·lares
  • vacil·là
  • vacil·làrem
  • vacil·làreu
  • vacil·laren
  • passat
    anterior
  • haguí vacil·lat
  • hagueres vacil·lat
  • hagué vacil·lat
  • haguérem vacil·lat
  • haguéreu vacil·lat
  • hagueren vacil·lat
  • passat
    perifràstic
  • vaig vacil·lar
  • vas vacil·lar
  • va vacil·lar
  • vam vacil·lar
  • vau vacil·lar
  • van vacil·lar
  • passat anterior
    perifràstic
  • vaig haver vacil·lat
  • vas haver vacil·lat
  • va haver vacil·lat
  • vam haver vacil·lat
  • vau haver vacil·lat
  • van haver vacil·lat
  • futur
     
  • vacil·laré
  • vacil·laràs
  • vacil·larà
  • vacil·larem
  • vacil·lareu
  • vacil·laran
  • futur
    perfet
  • hauré vacil·lat
  • hauràs vacil·lat
  • haurà vacil·lat
  • haurem vacil·lat
  • haureu vacil·lat
  • hauran vacil·lat

condicional (els temps condicionals es consideren temps de l'indicatiu)

  • condicional
     
  • vacil·laria
  • vacil·laries
  • vacil·laria
  • vacil·laríem
  • vacil·laríeu
  • vacil·larien
  • condicional perfet
     
  • hauria vacil·lat
  • hauries vacil·lat
  • hauria vacil·lat
  • hauríem vacil·lat
  • hauríeu vacil·lat
  • haurien vacil·lat
  • condicional
    perfet [2]
  • haguera vacil·lat
  • hagueres vacil·lat
  • haguera vacil·lat
  • haguérem vacil·lat
  • haguéreu vacil·lat
  • hagueren vacil·lat

subjuntiu

  • present
     
  • vacil·li
  • vacil·lis
  • vacil·li
  • vacil·lem
  • vacil·leu
  • vacil·lin
  • imperfet
     
  • vacil·lés
  • vacil·lessis
  • vacil·lés
  • vacil·léssim
  • vacil·léssiu
  • vacil·lessin
  • perfet
     
  • hagi vacil·lat
  • hagis vacil·lat
  • hagi vacil·lat
  • hàgim vacil·lat
  • hàgiu vacil·lat
  • hagin vacil·lat
  • plusquamperfet
     
  • hagués vacil·lat
  • haguessis vacil·lat
  • hagués vacil·lat
  • haguéssim vacil·lat
  • haguéssiu vacil·lat
  • haguessin vacil·lat

imperatiu          formes no personals

  • imperatiu

     

  • vacil·la
  • vacil·li
  • vacil·lem
  • vacil·leu
  • vacil·lin
  •  infinitiu

     

  • Present: vacil·lar
  • Perfet:   haver vacil·lat
  •   gerundi

     

  • Present: vacil·lant
  • Perfet:   havent vacil·lat
  • participi

     

  • vacil·lat
  • vacil·lada
  • vacil·lats
  • vacil·lades