conjugació del verb tenyir

verb III -a conjugació
verb conjugat com
servir

indicatiu

  • present
     
  • tenyeixo
  • tenyeixes
  • tenyeix
  • tenyim
  • tenyiu
  • tenyeixen
  • perfet
     
  • he tenyit
  • has tenyit
  • ha tenyit
  • hem tenyit
  • heu tenyit
  • han tenyit
  • imperfet
     
  • tenyia
  • tenyies
  • tenyia
  • tenyíem
  • tenyíeu
  • tenyien
  • plusquamperfet
     
  • havia tenyit
  • havies tenyit
  • havia tenyit
  • havíem tenyit
  • havíeu tenyit
  • havien tenyit
  • passat
    simple
  • tenyí
  • tenyires
  • tenyí
  • tenyírem
  • tenyíreu
  • tenyiren
  • passat
    anterior
  • haguí tenyit
  • hagueres tenyit
  • hagué tenyit
  • haguérem tenyit
  • haguéreu tenyit
  • hagueren tenyit
  • passat
    perifràstic
  • vaig tenyir
  • vas tenyir
  • va tenyir
  • vam tenyir
  • vau tenyir
  • van tenyir
  • passat anterior
    perifràstic
  • vaig haver tenyit
  • vas haver tenyit
  • va haver tenyit
  • vam haver tenyit
  • vau haver tenyit
  • van haver tenyit
  • futur
     
  • tenyiré
  • tenyiràs
  • tenyirà
  • tenyirem
  • tenyireu
  • tenyiran
  • futur
    perfet
  • hauré tenyit
  • hauràs tenyit
  • haurà tenyit
  • haurem tenyit
  • haureu tenyit
  • hauran tenyit

condicional (els temps condicionals es consideren temps de l'indicatiu)

  • condicional
     
  • tenyiria
  • tenyiries
  • tenyiria
  • tenyiríem
  • tenyiríeu
  • tenyirien
  • condicional perfet
     
  • hauria tenyit
  • hauries tenyit
  • hauria tenyit
  • hauríem tenyit
  • hauríeu tenyit
  • haurien tenyit
  • condicional
    perfet [2]
  • haguera tenyit
  • hagueres tenyit
  • haguera tenyit
  • haguérem tenyit
  • haguéreu tenyit
  • hagueren tenyit

subjuntiu

  • present
     
  • tenyeixi
  • tenyeixis
  • tenyeixi
  • tenyim
  • tenyiu
  • tenyeixin
  • imperfet
     
  • tenyís
  • tenyissis
  • tenyís
  • tenyíssim
  • tenyíssiu
  • tenyissin
  • perfet
     
  • hagi tenyit
  • hagis tenyit
  • hagi tenyit
  • hàgim tenyit
  • hàgiu tenyit
  • hagin tenyit
  • plusquamperfet
     
  • hagués tenyit
  • haguessis tenyit
  • hagués tenyit
  • haguéssim tenyit
  • haguéssiu tenyit
  • haguessin tenyit

imperatiu          formes no personals

  • imperatiu

     

  • tenyeix
  • tenyeixi
  • tenyim
  • tenyiu
  • tenyeixin
  •  infinitiu

     

  • Present: tenyir
  • Perfet:   haver tenyit
  •   gerundi

     

  • Present: tenyint
  • Perfet:   havent tenyit
  • participi

     

  • tenyit
  • tenyida
  • tenyits
  • tenyides