conjugació del verb teixir

verb III -a conjugació
verb conjugat com
servir

indicatiu

  • present
     
  • teixeixo
  • teixeixes
  • teixeix
  • teixim
  • teixiu
  • teixeixen
  • perfet
     
  • he teixit
  • has teixit
  • ha teixit
  • hem teixit
  • heu teixit
  • han teixit
  • imperfet
     
  • teixia
  • teixies
  • teixia
  • teixíem
  • teixíeu
  • teixien
  • plusquamperfet
     
  • havia teixit
  • havies teixit
  • havia teixit
  • havíem teixit
  • havíeu teixit
  • havien teixit
  • passat
    simple
  • teixí
  • teixires
  • teixí
  • teixírem
  • teixíreu
  • teixiren
  • passat
    anterior
  • haguí teixit
  • hagueres teixit
  • hagué teixit
  • haguérem teixit
  • haguéreu teixit
  • hagueren teixit
  • passat
    perifràstic
  • vaig teixir
  • vas teixir
  • va teixir
  • vam teixir
  • vau teixir
  • van teixir
  • passat anterior
    perifràstic
  • vaig haver teixit
  • vas haver teixit
  • va haver teixit
  • vam haver teixit
  • vau haver teixit
  • van haver teixit
  • futur
     
  • teixiré
  • teixiràs
  • teixirà
  • teixirem
  • teixireu
  • teixiran
  • futur
    perfet
  • hauré teixit
  • hauràs teixit
  • haurà teixit
  • haurem teixit
  • haureu teixit
  • hauran teixit

condicional (els temps condicionals es consideren temps de l'indicatiu)

  • condicional
     
  • teixiria
  • teixiries
  • teixiria
  • teixiríem
  • teixiríeu
  • teixirien
  • condicional perfet
     
  • hauria teixit
  • hauries teixit
  • hauria teixit
  • hauríem teixit
  • hauríeu teixit
  • haurien teixit
  • condicional
    perfet [2]
  • haguera teixit
  • hagueres teixit
  • haguera teixit
  • haguérem teixit
  • haguéreu teixit
  • hagueren teixit

subjuntiu

  • present
     
  • teixeixi
  • teixeixis
  • teixeixi
  • teixim
  • teixiu
  • teixeixin
  • imperfet
     
  • teixís
  • teixissis
  • teixís
  • teixíssim
  • teixíssiu
  • teixissin
  • perfet
     
  • hagi teixit
  • hagis teixit
  • hagi teixit
  • hàgim teixit
  • hàgiu teixit
  • hagin teixit
  • plusquamperfet
     
  • hagués teixit
  • haguessis teixit
  • hagués teixit
  • haguéssim teixit
  • haguéssiu teixit
  • haguessin teixit

imperatiu          formes no personals

  • imperatiu

     

  • teixeix
  • teixeixi
  • teixim
  • teixiu
  • teixeixin
  •  infinitiu

     

  • Present: teixir
  • Perfet:   haver teixit
  •   gerundi

     

  • Present: teixint
  • Perfet:   havent teixit
  • participi

     

  • teixit
  • teixida
  • teixits
  • teixides