conjugació del verb taxar

verb I -a conjugació
verb conjugat com
cantar

indicatiu

  • present
     
  • taxo
  • taxes
  • taxa
  • taxem
  • taxeu
  • taxen
  • perfet
     
  • he taxat
  • has taxat
  • ha taxat
  • hem taxat
  • heu taxat
  • han taxat
  • imperfet
     
  • taxava
  • taxaves
  • taxava
  • taxàvem
  • taxàveu
  • taxaven
  • plusquamperfet
     
  • havia taxat
  • havies taxat
  • havia taxat
  • havíem taxat
  • havíeu taxat
  • havien taxat
  • passat
    simple
  • taxí
  • taxares
  • taxà
  • taxàrem
  • taxàreu
  • taxaren
  • passat
    anterior
  • haguí taxat
  • hagueres taxat
  • hagué taxat
  • haguérem taxat
  • haguéreu taxat
  • hagueren taxat
  • passat
    perifràstic
  • vaig taxar
  • vas taxar
  • va taxar
  • vam taxar
  • vau taxar
  • van taxar
  • passat anterior
    perifràstic
  • vaig haver taxat
  • vas haver taxat
  • va haver taxat
  • vam haver taxat
  • vau haver taxat
  • van haver taxat
  • futur
     
  • taxaré
  • taxaràs
  • taxarà
  • taxarem
  • taxareu
  • taxaran
  • futur
    perfet
  • hauré taxat
  • hauràs taxat
  • haurà taxat
  • haurem taxat
  • haureu taxat
  • hauran taxat

condicional (els temps condicionals es consideren temps de l'indicatiu)

  • condicional
     
  • taxaria
  • taxaries
  • taxaria
  • taxaríem
  • taxaríeu
  • taxarien
  • condicional perfet
     
  • hauria taxat
  • hauries taxat
  • hauria taxat
  • hauríem taxat
  • hauríeu taxat
  • haurien taxat
  • condicional
    perfet [2]
  • haguera taxat
  • hagueres taxat
  • haguera taxat
  • haguérem taxat
  • haguéreu taxat
  • hagueren taxat

subjuntiu

  • present
     
  • taxi
  • taxis
  • taxi
  • taxem
  • taxeu
  • taxin
  • imperfet
     
  • taxés
  • taxessis
  • taxés
  • taxéssim
  • taxéssiu
  • taxessin
  • perfet
     
  • hagi taxat
  • hagis taxat
  • hagi taxat
  • hàgim taxat
  • hàgiu taxat
  • hagin taxat
  • plusquamperfet
     
  • hagués taxat
  • haguessis taxat
  • hagués taxat
  • haguéssim taxat
  • haguéssiu taxat
  • haguessin taxat

imperatiu          formes no personals

  • imperatiu

     

  • taxa
  • taxi
  • taxem
  • taxeu
  • taxin
  •  infinitiu

     

  • Present: taxar
  • Perfet:   haver taxat
  •   gerundi

     

  • Present: taxant
  • Perfet:   havent taxat
  • participi

     

  • taxat
  • taxada
  • taxats
  • taxades