conjugació del verb tatxar

Enxaneta.info utilitza 'cookies' de tercers per a recollir informació sobre les seves visites. Si continueu navegant, considerem que n'accepteu el seu ús. Entesos!
Més informació.

verb I -a conjugació
verb conjugat com
cantar

indicatiu

  • present
     
  • tatxo
  • tatxes
  • tatxa
  • tatxem
  • tatxeu
  • tatxen
  • perfet
     
  • he tatxat
  • has tatxat
  • ha tatxat
  • hem tatxat
  • heu tatxat
  • han tatxat
  • imperfet
     
  • tatxava
  • tatxaves
  • tatxava
  • tatxàvem
  • tatxàveu
  • tatxaven
  • plusquamperfet
     
  • havia tatxat
  • havies tatxat
  • havia tatxat
  • havíem tatxat
  • havíeu tatxat
  • havien tatxat
  • passat
    simple
  • tatxí
  • tatxares
  • tatxà
  • tatxàrem
  • tatxàreu
  • tatxaren
  • passat
    anterior
  • haguí tatxat
  • hagueres tatxat
  • hagué tatxat
  • haguérem tatxat
  • haguéreu tatxat
  • hagueren tatxat
  • passat
    perifràstic
  • vaig tatxar
  • vas tatxar
  • va tatxar
  • vam tatxar
  • vau tatxar
  • van tatxar
  • passat anterior
    perifràstic
  • vaig haver tatxat
  • vas haver tatxat
  • va haver tatxat
  • vam haver tatxat
  • vau haver tatxat
  • van haver tatxat
  • futur
     
  • tatxaré
  • tatxaràs
  • tatxarà
  • tatxarem
  • tatxareu
  • tatxaran
  • futur
    perfet
  • hauré tatxat
  • hauràs tatxat
  • haurà tatxat
  • haurem tatxat
  • haureu tatxat
  • hauran tatxat

condicional (els temps condicionals es consideren temps de l'indicatiu)

  • condicional
     
  • tatxaria
  • tatxaries
  • tatxaria
  • tatxaríem
  • tatxaríeu
  • tatxarien
  • condicional perfet
     
  • hauria tatxat
  • hauries tatxat
  • hauria tatxat
  • hauríem tatxat
  • hauríeu tatxat
  • haurien tatxat
  • condicional
    perfet [2]
  • haguera tatxat
  • hagueres tatxat
  • haguera tatxat
  • haguérem tatxat
  • haguéreu tatxat
  • hagueren tatxat

subjuntiu

  • present
     
  • tatxi
  • tatxis
  • tatxi
  • tatxem
  • tatxeu
  • tatxin
  • imperfet
     
  • tatxés
  • tatxessis
  • tatxés
  • tatxéssim
  • tatxéssiu
  • tatxessin
  • perfet
     
  • hagi tatxat
  • hagis tatxat
  • hagi tatxat
  • hàgim tatxat
  • hàgiu tatxat
  • hagin tatxat
  • plusquamperfet
     
  • hagués tatxat
  • haguessis tatxat
  • hagués tatxat
  • haguéssim tatxat
  • haguéssiu tatxat
  • haguessin tatxat

imperatiu          formes no personals

  • imperatiu

     

  • tatxa
  • tatxi
  • tatxem
  • tatxeu
  • tatxin
  •  infinitiu

     

  • Present: tatxar
  • Perfet:   haver tatxat
  •   gerundi

     

  • Present: tatxant
  • Perfet:   havent tatxat
  • participi

     

  • tatxat
  • tatxada
  • tatxats
  • tatxades