conjugació del verb sanar

Enxaneta.info utilitza 'cookies' de tercers per a recollir informació sobre les seves visites. Si continueu navegant, considerem que n'accepteu el seu ús. Entesos!
Més informació.

verb I -a conjugació
verb conjugat com
cantar

indicatiu

  • present
     
  • sano
  • sanes
  • sana
  • sanem
  • saneu
  • sanen
  • perfet
     
  • he sanat
  • has sanat
  • ha sanat
  • hem sanat
  • heu sanat
  • han sanat
  • imperfet
     
  • sanava
  • sanaves
  • sanava
  • sanàvem
  • sanàveu
  • sanaven
  • plusquamperfet
     
  • havia sanat
  • havies sanat
  • havia sanat
  • havíem sanat
  • havíeu sanat
  • havien sanat
  • passat
    simple
  • saní
  • sanares
  • sanà
  • sanàrem
  • sanàreu
  • sanaren
  • passat
    anterior
  • haguí sanat
  • hagueres sanat
  • hagué sanat
  • haguérem sanat
  • haguéreu sanat
  • hagueren sanat
  • passat
    perifràstic
  • vaig sanar
  • vas sanar
  • va sanar
  • vam sanar
  • vau sanar
  • van sanar
  • passat anterior
    perifràstic
  • vaig haver sanat
  • vas haver sanat
  • va haver sanat
  • vam haver sanat
  • vau haver sanat
  • van haver sanat
  • futur
     
  • sanaré
  • sanaràs
  • sanarà
  • sanarem
  • sanareu
  • sanaran
  • futur
    perfet
  • hauré sanat
  • hauràs sanat
  • haurà sanat
  • haurem sanat
  • haureu sanat
  • hauran sanat

condicional (els temps condicionals es consideren temps de l'indicatiu)

  • condicional
     
  • sanaria
  • sanaries
  • sanaria
  • sanaríem
  • sanaríeu
  • sanarien
  • condicional perfet
     
  • hauria sanat
  • hauries sanat
  • hauria sanat
  • hauríem sanat
  • hauríeu sanat
  • haurien sanat
  • condicional
    perfet [2]
  • haguera sanat
  • hagueres sanat
  • haguera sanat
  • haguérem sanat
  • haguéreu sanat
  • hagueren sanat

subjuntiu

  • present
     
  • sani
  • sanis
  • sani
  • sanem
  • saneu
  • sanin
  • imperfet
     
  • sanés
  • sanessis
  • sanés
  • sanéssim
  • sanéssiu
  • sanessin
  • perfet
     
  • hagi sanat
  • hagis sanat
  • hagi sanat
  • hàgim sanat
  • hàgiu sanat
  • hagin sanat
  • plusquamperfet
     
  • hagués sanat
  • haguessis sanat
  • hagués sanat
  • haguéssim sanat
  • haguéssiu sanat
  • haguessin sanat

imperatiu          formes no personals

  • imperatiu

     

  • sana
  • sani
  • sanem
  • saneu
  • sanin
  •  infinitiu

     

  • Present: sanar
  • Perfet:   haver sanat
  •   gerundi

     

  • Present: sanant
  • Perfet:   havent sanat
  • participi

     

  • sanat
  • sanada
  • sanats
  • sanades