conjugació del verb rotar

Enxaneta.info utilitza 'cookies' de tercers per a recollir informació sobre les seves visites. Si continueu navegant, considerem que n'accepteu el seu ús. Entesos!
Més informació.

verb I -a conjugació
verb conjugat com
cantar

indicatiu

  • present
     
  • roto
  • rotes
  • rota
  • rotem
  • roteu
  • roten
  • perfet
     
  • he rotat
  • has rotat
  • ha rotat
  • hem rotat
  • heu rotat
  • han rotat
  • imperfet
     
  • rotava
  • rotaves
  • rotava
  • rotàvem
  • rotàveu
  • rotaven
  • plusquamperfet
     
  • havia rotat
  • havies rotat
  • havia rotat
  • havíem rotat
  • havíeu rotat
  • havien rotat
  • passat
    simple
  • rotí
  • rotares
  • rotà
  • rotàrem
  • rotàreu
  • rotaren
  • passat
    anterior
  • haguí rotat
  • hagueres rotat
  • hagué rotat
  • haguérem rotat
  • haguéreu rotat
  • hagueren rotat
  • passat
    perifràstic
  • vaig rotar
  • vas rotar
  • va rotar
  • vam rotar
  • vau rotar
  • van rotar
  • passat anterior
    perifràstic
  • vaig haver rotat
  • vas haver rotat
  • va haver rotat
  • vam haver rotat
  • vau haver rotat
  • van haver rotat
  • futur
     
  • rotaré
  • rotaràs
  • rotarà
  • rotarem
  • rotareu
  • rotaran
  • futur
    perfet
  • hauré rotat
  • hauràs rotat
  • haurà rotat
  • haurem rotat
  • haureu rotat
  • hauran rotat

condicional (els temps condicionals es consideren temps de l'indicatiu)

  • condicional
     
  • rotaria
  • rotaries
  • rotaria
  • rotaríem
  • rotaríeu
  • rotarien
  • condicional perfet
     
  • hauria rotat
  • hauries rotat
  • hauria rotat
  • hauríem rotat
  • hauríeu rotat
  • haurien rotat
  • condicional
    perfet [2]
  • haguera rotat
  • hagueres rotat
  • haguera rotat
  • haguérem rotat
  • haguéreu rotat
  • hagueren rotat

subjuntiu

  • present
     
  • roti
  • rotis
  • roti
  • rotem
  • roteu
  • rotin
  • imperfet
     
  • rotés
  • rotessis
  • rotés
  • rotéssim
  • rotéssiu
  • rotessin
  • perfet
     
  • hagi rotat
  • hagis rotat
  • hagi rotat
  • hàgim rotat
  • hàgiu rotat
  • hagin rotat
  • plusquamperfet
     
  • hagués rotat
  • haguessis rotat
  • hagués rotat
  • haguéssim rotat
  • haguéssiu rotat
  • haguessin rotat

imperatiu          formes no personals

  • imperatiu

     

  • rota
  • roti
  • rotem
  • roteu
  • rotin
  •  infinitiu

     

  • Present: rotar
  • Perfet:   haver rotat
  •   gerundi

     

  • Present: rotant
  • Perfet:   havent rotat
  • participi

     

  • rotat
  • rotada
  • rotats
  • rotades