conjugació del verb retribuir

verb III -a conjugació
verb conjugat com
reduir

indicatiu

  • present
     
  • retribueixo
  • retribueixes
  • retribueix
  • retribuïm
  • retribuïu
  • retribueixen
  • perfet
     
  • he retribuït
  • has retribuït
  • ha retribuït
  • hem retribuït
  • heu retribuït
  • han retribuït
  • imperfet
     
  • retribuïa
  • retribuïes
  • retribuïa
  • retribuíem
  • retribuíeu
  • retribuïen
  • plusquamperfet
     
  • havia retribuït
  • havies retribuït
  • havia retribuït
  • havíem retribuït
  • havíeu retribuït
  • havien retribuït
  • passat
    simple
  • retribuí
  • retribuïres
  • retribuí
  • retribuírem
  • retribuíreu
  • retribuïren
  • passat
    anterior
  • haguí retribuït
  • hagueres retribuït
  • hagué retribuït
  • haguérem retribuït
  • haguéreu retribuït
  • hagueren retribuït
  • passat
    perifràstic
  • vaig retribuir
  • vas retribuir
  • va retribuir
  • vam retribuir
  • vau retribuir
  • van retribuir
  • passat anterior
    perifràstic
  • vaig haver retribuït
  • vas haver retribuït
  • va haver retribuït
  • vam haver retribuït
  • vau haver retribuït
  • van haver retribuït
  • futur
     
  • retribuiré
  • retribuiràs
  • retribuirà
  • retribuirem
  • retribuireu
  • retribuiran
  • futur
    perfet
  • hauré retribuït
  • hauràs retribuït
  • haurà retribuït
  • haurem retribuït
  • haureu retribuït
  • hauran retribuït

condicional (els temps condicionals es consideren temps de l'indicatiu)

  • condicional
     
  • retribuiria
  • retribuiries
  • retribuiria
  • retribuiríem
  • retribuiríeu
  • retribuirien
  • condicional perfet
     
  • hauria retribuït
  • hauries retribuït
  • hauria retribuït
  • hauríem retribuït
  • hauríeu retribuït
  • haurien retribuït
  • condicional
    perfet [2]
  • haguera retribuït
  • hagueres retribuït
  • haguera retribuït
  • haguérem retribuït
  • haguéreu retribuït
  • hagueren retribuït

subjuntiu

  • present
     
  • retribueixi
  • retribueixis
  • retribueixi
  • retribuïm
  • retribuïu
  • retribueixin
  • imperfet
     
  • retribuís
  • retribuïssis
  • retribuís
  • retribuíssim
  • retribuíssiu
  • retribuïssin
  • perfet
     
  • hagi retribuït
  • hagis retribuït
  • hagi retribuït
  • hàgim retribuït
  • hàgiu retribuït
  • hagin retribuït
  • plusquamperfet
     
  • hagués retribuït
  • haguessis retribuït
  • hagués retribuït
  • haguéssim retribuït
  • haguéssiu retribuït
  • haguessin retribuït

imperatiu          formes no personals

  • imperatiu

     

  • retribueix
  • retribueixi
  • retribuïm
  • retribuïu
  • retribueixin
  •  infinitiu

     

  • Present: retribuir
  • Perfet:   haver retribuït
  •   gerundi

     

  • Present: retribuint
  • Perfet:   havent retribuït
  • participi

     

  • retribuït
  • retribuïda
  • retribuïts
  • retribuïdes