conjugació del verb ratar

Enxaneta.info utilitza 'cookies' de tercers per a recollir informació sobre les seves visites. Si continueu navegant, considerem que n'accepteu el seu ús. Entesos!
Més informació.

verb I -a conjugació
verb conjugat com
cantar

indicatiu

  • present
     
  • rato
  • rates
  • rata
  • ratem
  • rateu
  • raten
  • perfet
     
  • he ratat
  • has ratat
  • ha ratat
  • hem ratat
  • heu ratat
  • han ratat
  • imperfet
     
  • ratava
  • rataves
  • ratava
  • ratàvem
  • ratàveu
  • rataven
  • plusquamperfet
     
  • havia ratat
  • havies ratat
  • havia ratat
  • havíem ratat
  • havíeu ratat
  • havien ratat
  • passat
    simple
  • ratí
  • ratares
  • ratà
  • ratàrem
  • ratàreu
  • rataren
  • passat
    anterior
  • haguí ratat
  • hagueres ratat
  • hagué ratat
  • haguérem ratat
  • haguéreu ratat
  • hagueren ratat
  • passat
    perifràstic
  • vaig ratar
  • vas ratar
  • va ratar
  • vam ratar
  • vau ratar
  • van ratar
  • passat anterior
    perifràstic
  • vaig haver ratat
  • vas haver ratat
  • va haver ratat
  • vam haver ratat
  • vau haver ratat
  • van haver ratat
  • futur
     
  • rataré
  • rataràs
  • ratarà
  • ratarem
  • ratareu
  • rataran
  • futur
    perfet
  • hauré ratat
  • hauràs ratat
  • haurà ratat
  • haurem ratat
  • haureu ratat
  • hauran ratat

condicional (els temps condicionals es consideren temps de l'indicatiu)

  • condicional
     
  • rataria
  • rataries
  • rataria
  • rataríem
  • rataríeu
  • ratarien
  • condicional perfet
     
  • hauria ratat
  • hauries ratat
  • hauria ratat
  • hauríem ratat
  • hauríeu ratat
  • haurien ratat
  • condicional
    perfet [2]
  • haguera ratat
  • hagueres ratat
  • haguera ratat
  • haguérem ratat
  • haguéreu ratat
  • hagueren ratat

subjuntiu

  • present
     
  • rati
  • ratis
  • rati
  • ratem
  • rateu
  • ratin
  • imperfet
     
  • ratés
  • ratessis
  • ratés
  • ratéssim
  • ratéssiu
  • ratessin
  • perfet
     
  • hagi ratat
  • hagis ratat
  • hagi ratat
  • hàgim ratat
  • hàgiu ratat
  • hagin ratat
  • plusquamperfet
     
  • hagués ratat
  • haguessis ratat
  • hagués ratat
  • haguéssim ratat
  • haguéssiu ratat
  • haguessin ratat

imperatiu          formes no personals

  • imperatiu

     

  • rata
  • rati
  • ratem
  • rateu
  • ratin
  •  infinitiu

     

  • Present: ratar
  • Perfet:   haver ratat
  •   gerundi

     

  • Present: ratant
  • Perfet:   havent ratat
  • participi

     

  • ratat
  • ratada
  • ratats
  • ratades