conjugació del verb rajar

verb I -a conjugació
verb conjugat com
envejar

indicatiu

  • present
     
  • rajo
  • rages
  • raja
  • ragem
  • rageu
  • ragen
  • perfet
     
  • he rajat
  • has rajat
  • ha rajat
  • hem rajat
  • heu rajat
  • han rajat
  • imperfet
     
  • rajava
  • rajaves
  • rajava
  • rajàvem
  • rajàveu
  • rajaven
  • plusquamperfet
     
  • havia rajat
  • havies rajat
  • havia rajat
  • havíem rajat
  • havíeu rajat
  • havien rajat
  • passat
    simple
  • ra
  • rajares
  • ra
  • rajàrem
  • rajàreu
  • rajaren
  • passat
    anterior
  • haguí rajat
  • hagueres rajat
  • hagué rajat
  • haguérem rajat
  • haguéreu rajat
  • hagueren rajat
  • passat
    perifràstic
  • vaig rajar
  • vas rajar
  • va rajar
  • vam rajar
  • vau rajar
  • van rajar
  • passat anterior
    perifràstic
  • vaig haver rajat
  • vas haver rajat
  • va haver rajat
  • vam haver rajat
  • vau haver rajat
  • van haver rajat
  • futur
     
  • rajaré
  • rajaràs
  • rajarà
  • rajarem
  • rajareu
  • rajaran
  • futur
    perfet
  • hauré rajat
  • hauràs rajat
  • haurà rajat
  • haurem rajat
  • haureu rajat
  • hauran rajat

condicional (els temps condicionals es consideren temps de l'indicatiu)

  • condicional
     
  • rajaria
  • rajaries
  • rajaria
  • rajaríem
  • rajaríeu
  • rajarien
  • condicional perfet
     
  • hauria rajat
  • hauries rajat
  • hauria rajat
  • hauríem rajat
  • hauríeu rajat
  • haurien rajat
  • condicional
    perfet [2]
  • haguera rajat
  • hagueres rajat
  • haguera rajat
  • haguérem rajat
  • haguéreu rajat
  • hagueren rajat

subjuntiu

  • present
     
  • ragi
  • ragis
  • ragi
  • ragem
  • rageu
  • ragin
  • imperfet
     
  • ragés
  • ragessis
  • ragés
  • ragéssim
  • ragéssiu
  • ragessin
  • perfet
     
  • hagi rajat
  • hagis rajat
  • hagi rajat
  • hàgim rajat
  • hàgiu rajat
  • hagin rajat
  • plusquamperfet
     
  • hagués rajat
  • haguessis rajat
  • hagués rajat
  • haguéssim rajat
  • haguéssiu rajat
  • haguessin rajat

imperatiu          formes no personals

  • imperatiu

     

  • raja
  • ragi
  • ragem
  • rageu
  • ragin
  •  infinitiu

     

  • Present: rajar
  • Perfet:   haver rajat
  •   gerundi

     

  • Present: rajant
  • Perfet:   havent rajat
  • participi

     

  • rajat
  • rajada
  • rajats
  • rajades