conjugació del verb queixar-se

verb I -a conjugació
verb conjugat com
cantar

indicatiu

  • present
     
  • em queixo
  • et queixes
  • es queixa
  • ens queixem
  • us queixeu
  • es queixen
  • perfet
     
  • m'he queixat
  • t'has queixat
  • s'ha queixat
  • ens hem queixat
  • us heu queixat
  • s'han queixat
  • imperfet
     
  • em queixava
  • et queixaves
  • es queixava
  • ens queixàvem
  • us queixàveu
  • es queixaven
  • plusquamperfet
     
  • m'havia queixat
  • t'havies queixat
  • s'havia queixat
  • ens havíem queixat
  • us havíeu queixat
  • s'havien queixat
  • passat
    simple
  • em queixí
  • et queixares
  • es queixà
  • ens queixàrem
  • us queixàreu
  • es queixaren
  • passat
    anterior
  • m'haguí queixat
  • t'hagueres queixat
  • s'hagué queixat
  • ens haguérem queixat
  • us haguéreu queixat
  • s'hagueren queixat
  • passat
    perifràstic
  • em vaig queixar
  • et vas queixar
  • es va queixar
  • ens vam queixar
  • us vau queixar
  • es van queixar
  • passat anterior
    perifràstic
  • em vaig haver queixat
  • et vas haver queixat
  • es va haver queixat
  • ens vam haver queixat
  • us vau haver queixat
  • es van haver queixat
  • futur
     
  • em queixaré
  • et queixaràs
  • es queixarà
  • ens queixarem
  • us queixareu
  • es queixaran
  • futur
    perfet
  • m'hauré queixat
  • t'hauràs queixat
  • s'haurà queixat
  • ens haurem queixat
  • us haureu queixat
  • s'hauran queixat

condicional (els temps condicionals es consideren temps de l'indicatiu)

  • condicional
     
  • em queixaria
  • et queixaries
  • es queixaria
  • ens queixaríem
  • us queixaríeu
  • es queixarien
  • condicional perfet
     
  • m'hauria queixat
  • t'hauries queixat
  • s'hauria queixat
  • ens hauríem queixat
  • us hauríeu queixat
  • s'haurien queixat
  • condicional
    perfet [2]
  • m'haguera queixat
  • t'hagueres queixat
  • s'haguera queixat
  • ens haguérem queixat
  • us haguéreu queixat
  • s'hagueren queixat

subjuntiu

  • present
     
  • em queixi
  • et queixis
  • es queixi
  • ens queixem
  • us queixeu
  • es queixin
  • imperfet
     
  • em queixés
  • et queixessis
  • es queixés
  • ens queixéssim
  • us queixéssiu
  • es queixessin
  • perfet
     
  • m'hagi queixat
  • t'hagis queixat
  • s'hagi queixat
  • ens hàgim queixat
  • us hàgiu queixat
  • s'hagin queixat
  • plusquamperfet
     
  • m'hagués queixat
  • t'haguessis queixat
  • s'hagués queixat
  • ens haguéssim queixat
  • us haguéssiu queixat
  • s'haguessin queixat

imperatiu          formes no personals

  • imperatiu

     

  • et queixa
  • es queixi
  • ens queixem
  • us queixeu
  • es queixin
  •  infinitiu

     

  • Present: queixar-se
  • Perfet:   haver-se queixat
  •   gerundi

     

  • Present: queixant
  • Perfet:   havent-se queixat
  • participi

     

  • queixat
  • queixada
  • queixats
  • queixades