conjugació del verb prosperar

Enxaneta.info utilitza 'cookies' de tercers per a recollir informació sobre les seves visites. Si continueu navegant, considerem que n'accepteu el seu ús. Entesos!
Més informació.

verb I -a conjugació
verb conjugat com
cantar

indicatiu

  • present
     
  • prospero
  • prosperes
  • prospera
  • prosperem
  • prospereu
  • prosperen
  • perfet
     
  • he prosperat
  • has prosperat
  • ha prosperat
  • hem prosperat
  • heu prosperat
  • han prosperat
  • imperfet
     
  • prosperava
  • prosperaves
  • prosperava
  • prosperàvem
  • prosperàveu
  • prosperaven
  • plusquamperfet
     
  • havia prosperat
  • havies prosperat
  • havia prosperat
  • havíem prosperat
  • havíeu prosperat
  • havien prosperat
  • passat
    simple
  • prosperí
  • prosperares
  • prosperà
  • prosperàrem
  • prosperàreu
  • prosperaren
  • passat
    anterior
  • haguí prosperat
  • hagueres prosperat
  • hagué prosperat
  • haguérem prosperat
  • haguéreu prosperat
  • hagueren prosperat
  • passat
    perifràstic
  • vaig prosperar
  • vas prosperar
  • va prosperar
  • vam prosperar
  • vau prosperar
  • van prosperar
  • passat anterior
    perifràstic
  • vaig haver prosperat
  • vas haver prosperat
  • va haver prosperat
  • vam haver prosperat
  • vau haver prosperat
  • van haver prosperat
  • futur
     
  • prosperaré
  • prosperaràs
  • prosperarà
  • prosperarem
  • prosperareu
  • prosperaran
  • futur
    perfet
  • hauré prosperat
  • hauràs prosperat
  • haurà prosperat
  • haurem prosperat
  • haureu prosperat
  • hauran prosperat

condicional (els temps condicionals es consideren temps de l'indicatiu)

  • condicional
     
  • prosperaria
  • prosperaries
  • prosperaria
  • prosperaríem
  • prosperaríeu
  • prosperarien
  • condicional perfet
     
  • hauria prosperat
  • hauries prosperat
  • hauria prosperat
  • hauríem prosperat
  • hauríeu prosperat
  • haurien prosperat
  • condicional
    perfet [2]
  • haguera prosperat
  • hagueres prosperat
  • haguera prosperat
  • haguérem prosperat
  • haguéreu prosperat
  • hagueren prosperat

subjuntiu

  • present
     
  • prosperi
  • prosperis
  • prosperi
  • prosperem
  • prospereu
  • prosperin
  • imperfet
     
  • prosperés
  • prosperessis
  • prosperés
  • prosperéssim
  • prosperéssiu
  • prosperessin
  • perfet
     
  • hagi prosperat
  • hagis prosperat
  • hagi prosperat
  • hàgim prosperat
  • hàgiu prosperat
  • hagin prosperat
  • plusquamperfet
     
  • hagués prosperat
  • haguessis prosperat
  • hagués prosperat
  • haguéssim prosperat
  • haguéssiu prosperat
  • haguessin prosperat

imperatiu          formes no personals

  • imperatiu

     

  • prospera
  • prosperi
  • prosperem
  • prospereu
  • prosperin
  •  infinitiu

     

  • Present: prosperar
  • Perfet:   haver prosperat
  •   gerundi

     

  • Present: prosperant
  • Perfet:   havent prosperat
  • participi

     

  • prosperat
  • prosperada
  • prosperats
  • prosperades