conjugació del verb prescriure

Enxaneta.info utilitza 'cookies' de tercers per a recollir informació sobre les seves visites. Si continueu navegant, considerem que n'accepteu el seu ús. Entesos!
Més informació.

verb II -a conjugació
verb conjugat com
escriure

indicatiu

  • present
     
  • prescric
  • prescrius
  • prescriu
  • prescrivim
  • prescriviu
  • prescriuen
  • perfet
     
  • he prescrit
  • has prescrit
  • ha prescrit
  • hem prescrit
  • heu prescrit
  • han prescrit
  • imperfet
     
  • prescrivia
  • prescrivies
  • prescrivia
  • prescrivíem
  • prescrivíeu
  • prescrivien
  • plusquamperfet
     
  • havia prescrit
  • havies prescrit
  • havia prescrit
  • havíem prescrit
  • havíeu prescrit
  • havien prescrit
  • passat
    simple
  • prescri
  • prescrivires
  • prescri
  • prescrivírem
  • prescrivíreu
  • prescriviren
  • passat
    anterior
  • haguí prescrit
  • hagueres prescrit
  • hagué prescrit
  • haguérem prescrit
  • haguéreu prescrit
  • hagueren prescrit
  • passat
    perifràstic
  • vaig prescriure
  • vas prescriure
  • va prescriure
  • vam prescriure
  • vau prescriure
  • van prescriure
  • passat anterior
    perifràstic
  • vaig haver prescrit
  • vas haver prescrit
  • va haver prescrit
  • vam haver prescrit
  • vau haver prescrit
  • van haver prescrit
  • futur
     
  • prescriuré
  • prescriuràs
  • prescriurà
  • prescriurem
  • prescriureu
  • prescriuran
  • futur
    perfet
  • hauré prescrit
  • hauràs prescrit
  • haurà prescrit
  • haurem prescrit
  • haureu prescrit
  • hauran prescrit

condicional (els temps condicionals es consideren temps de l'indicatiu)

  • condicional
     
  • prescriuria
  • prescriuries
  • prescriuria
  • prescriuríem
  • prescriuríeu
  • prescriurien
  • condicional perfet
     
  • hauria prescrit
  • hauries prescrit
  • hauria prescrit
  • hauríem prescrit
  • hauríeu prescrit
  • haurien prescrit
  • condicional
    perfet [2]
  • haguera prescrit
  • hagueres prescrit
  • haguera prescrit
  • haguérem prescrit
  • haguéreu prescrit
  • hagueren prescrit

subjuntiu

  • present
     
  • prescrigui
  • prescriguis
  • prescrigui
  • prescriguem
  • prescrigueu
  • prescriguin
  • imperfet
     
  • prescrivís
  • prescrivissis
  • prescrivís
  • prescrivíssim
  • prescrivíssiu
  • prescrivissin
  • perfet
     
  • hagi prescrit
  • hagis prescrit
  • hagi prescrit
  • hàgim prescrit
  • hàgiu prescrit
  • hagin prescrit
  • plusquamperfet
     
  • hagués prescrit
  • haguessis prescrit
  • hagués prescrit
  • haguéssim prescrit
  • haguéssiu prescrit
  • haguessin prescrit

imperatiu          formes no personals

  • imperatiu

     

  • prescriu
  • prescrigui
  • prescriguem
  • prescriviu
  • prescriguin
  •  infinitiu

     

  • Present: prescriure
  • Perfet:   haver prescrit
  •   gerundi

     

  • Present: prescrivint
  • Perfet:   havent prescrit
  • participi

     

  • prescrit
  • prescrita
  • prescrits
  • prescrites