conjugació del verb multiplicar

verb I -a conjugació
verb conjugat com
trencar

indicatiu

  • present
     
  • multiplico
  • multipliques
  • multiplica
  • multipliquem
  • multipliqueu
  • multipliquen
  • perfet
     
  • he multiplicat
  • has multiplicat
  • ha multiplicat
  • hem multiplicat
  • heu multiplicat
  • han multiplicat
  • imperfet
     
  • multiplicava
  • multiplicaves
  • multiplicava
  • multiplicàvem
  • multiplicàveu
  • multiplicaven
  • plusquamperfet
     
  • havia multiplicat
  • havies multiplicat
  • havia multiplicat
  • havíem multiplicat
  • havíeu multiplicat
  • havien multiplicat
  • passat
    simple
  • multipliquí
  • multiplicares
  • multipli
  • multiplicàrem
  • multiplicàreu
  • multiplicaren
  • passat
    anterior
  • haguí multiplicat
  • hagueres multiplicat
  • hagué multiplicat
  • haguérem multiplicat
  • haguéreu multiplicat
  • hagueren multiplicat
  • passat
    perifràstic
  • vaig multiplicar
  • vas multiplicar
  • va multiplicar
  • vam multiplicar
  • vau multiplicar
  • van multiplicar
  • passat anterior
    perifràstic
  • vaig haver multiplicat
  • vas haver multiplicat
  • va haver multiplicat
  • vam haver multiplicat
  • vau haver multiplicat
  • van haver multiplicat
  • futur
     
  • multiplicaré
  • multiplicaràs
  • multiplicarà
  • multiplicarem
  • multiplicareu
  • multiplicaran
  • futur
    perfet
  • hauré multiplicat
  • hauràs multiplicat
  • haurà multiplicat
  • haurem multiplicat
  • haureu multiplicat
  • hauran multiplicat

condicional (els temps condicionals es consideren temps de l'indicatiu)

  • condicional
     
  • multiplicaria
  • multiplicaries
  • multiplicaria
  • multiplicaríem
  • multiplicaríeu
  • multiplicarien
  • condicional perfet
     
  • hauria multiplicat
  • hauries multiplicat
  • hauria multiplicat
  • hauríem multiplicat
  • hauríeu multiplicat
  • haurien multiplicat
  • condicional
    perfet [2]
  • haguera multiplicat
  • hagueres multiplicat
  • haguera multiplicat
  • haguérem multiplicat
  • haguéreu multiplicat
  • hagueren multiplicat

subjuntiu

  • present
     
  • multipliqui
  • multipliquis
  • multipliqui
  • multipliquem
  • multipliqueu
  • multipliquin
  • imperfet
     
  • multipliqués
  • multipliquessis
  • multipliqués
  • multipliquéssim
  • multipliquéssiu
  • multipliquessin
  • perfet
     
  • hagi multiplicat
  • hagis multiplicat
  • hagi multiplicat
  • hàgim multiplicat
  • hàgiu multiplicat
  • hagin multiplicat
  • plusquamperfet
     
  • hagués multiplicat
  • haguessis multiplicat
  • hagués multiplicat
  • haguéssim multiplicat
  • haguéssiu multiplicat
  • haguessin multiplicat

imperatiu          formes no personals

  • imperatiu

     

  • multiplica
  • multipliqui
  • multipliquem
  • multipliqueu
  • multipliquin
  •  infinitiu

     

  • Present: multiplicar
  • Perfet:   haver multiplicat
  •   gerundi

     

  • Present: multiplicant
  • Perfet:   havent multiplicat
  • participi

     

  • multiplicat
  • multiplicada
  • multiplicats
  • multiplicades