conjugació del verb mortificar

Enxaneta.info utilitza 'cookies' de tercers per a recollir informació sobre les seves visites. Si continueu navegant, considerem que n'accepteu el seu ús. Entesos!
Més informació.

verb I -a conjugació
verb conjugat com
trencar

indicatiu

  • present
     
  • mortifico
  • mortifiques
  • mortifica
  • mortifiquem
  • mortifiqueu
  • mortifiquen
  • perfet
     
  • he mortificat
  • has mortificat
  • ha mortificat
  • hem mortificat
  • heu mortificat
  • han mortificat
  • imperfet
     
  • mortificava
  • mortificaves
  • mortificava
  • mortificàvem
  • mortificàveu
  • mortificaven
  • plusquamperfet
     
  • havia mortificat
  • havies mortificat
  • havia mortificat
  • havíem mortificat
  • havíeu mortificat
  • havien mortificat
  • passat
    simple
  • mortifiquí
  • mortificares
  • mortifi
  • mortificàrem
  • mortificàreu
  • mortificaren
  • passat
    anterior
  • haguí mortificat
  • hagueres mortificat
  • hagué mortificat
  • haguérem mortificat
  • haguéreu mortificat
  • hagueren mortificat
  • passat
    perifràstic
  • vaig mortificar
  • vas mortificar
  • va mortificar
  • vam mortificar
  • vau mortificar
  • van mortificar
  • passat anterior
    perifràstic
  • vaig haver mortificat
  • vas haver mortificat
  • va haver mortificat
  • vam haver mortificat
  • vau haver mortificat
  • van haver mortificat
  • futur
     
  • mortificaré
  • mortificaràs
  • mortificarà
  • mortificarem
  • mortificareu
  • mortificaran
  • futur
    perfet
  • hauré mortificat
  • hauràs mortificat
  • haurà mortificat
  • haurem mortificat
  • haureu mortificat
  • hauran mortificat

condicional (els temps condicionals es consideren temps de l'indicatiu)

  • condicional
     
  • mortificaria
  • mortificaries
  • mortificaria
  • mortificaríem
  • mortificaríeu
  • mortificarien
  • condicional perfet
     
  • hauria mortificat
  • hauries mortificat
  • hauria mortificat
  • hauríem mortificat
  • hauríeu mortificat
  • haurien mortificat
  • condicional
    perfet [2]
  • haguera mortificat
  • hagueres mortificat
  • haguera mortificat
  • haguérem mortificat
  • haguéreu mortificat
  • hagueren mortificat

subjuntiu

  • present
     
  • mortifiqui
  • mortifiquis
  • mortifiqui
  • mortifiquem
  • mortifiqueu
  • mortifiquin
  • imperfet
     
  • mortifiqués
  • mortifiquessis
  • mortifiqués
  • mortifiquéssim
  • mortifiquéssiu
  • mortifiquessin
  • perfet
     
  • hagi mortificat
  • hagis mortificat
  • hagi mortificat
  • hàgim mortificat
  • hàgiu mortificat
  • hagin mortificat
  • plusquamperfet
     
  • hagués mortificat
  • haguessis mortificat
  • hagués mortificat
  • haguéssim mortificat
  • haguéssiu mortificat
  • haguessin mortificat

imperatiu          formes no personals

  • imperatiu

     

  • mortifica
  • mortifiqui
  • mortifiquem
  • mortifiqueu
  • mortifiquin
  •  infinitiu

     

  • Present: mortificar
  • Perfet:   haver mortificat
  •   gerundi

     

  • Present: mortificant
  • Perfet:   havent mortificat
  • participi

     

  • mortificat
  • mortificada
  • mortificats
  • mortificades