conjugació del verb menjar

verb I -a conjugació
verb conjugat com
envejar

indicatiu

  • present
     
  • menjo
  • menges
  • menja
  • mengem
  • mengeu
  • mengen
  • perfet
     
  • he menjat
  • has menjat
  • ha menjat
  • hem menjat
  • heu menjat
  • han menjat
  • imperfet
     
  • menjava
  • menjaves
  • menjava
  • menjàvem
  • menjàveu
  • menjaven
  • plusquamperfet
     
  • havia menjat
  • havies menjat
  • havia menjat
  • havíem menjat
  • havíeu menjat
  • havien menjat
  • passat
    simple
  • men
  • menjares
  • men
  • menjàrem
  • menjàreu
  • menjaren
  • passat
    anterior
  • haguí menjat
  • hagueres menjat
  • hagué menjat
  • haguérem menjat
  • haguéreu menjat
  • hagueren menjat
  • passat
    perifràstic
  • vaig menjar
  • vas menjar
  • va menjar
  • vam menjar
  • vau menjar
  • van menjar
  • passat anterior
    perifràstic
  • vaig haver menjat
  • vas haver menjat
  • va haver menjat
  • vam haver menjat
  • vau haver menjat
  • van haver menjat
  • futur
     
  • menjaré
  • menjaràs
  • menjarà
  • menjarem
  • menjareu
  • menjaran
  • futur
    perfet
  • hauré menjat
  • hauràs menjat
  • haurà menjat
  • haurem menjat
  • haureu menjat
  • hauran menjat

condicional (els temps condicionals es consideren temps de l'indicatiu)

  • condicional
     
  • menjaria
  • menjaries
  • menjaria
  • menjaríem
  • menjaríeu
  • menjarien
  • condicional perfet
     
  • hauria menjat
  • hauries menjat
  • hauria menjat
  • hauríem menjat
  • hauríeu menjat
  • haurien menjat
  • condicional
    perfet [2]
  • haguera menjat
  • hagueres menjat
  • haguera menjat
  • haguérem menjat
  • haguéreu menjat
  • hagueren menjat

subjuntiu

  • present
     
  • mengi
  • mengis
  • mengi
  • mengem
  • mengeu
  • mengin
  • imperfet
     
  • mengés
  • mengessis
  • mengés
  • mengéssim
  • mengéssiu
  • mengessin
  • perfet
     
  • hagi menjat
  • hagis menjat
  • hagi menjat
  • hàgim menjat
  • hàgiu menjat
  • hagin menjat
  • plusquamperfet
     
  • hagués menjat
  • haguessis menjat
  • hagués menjat
  • haguéssim menjat
  • haguéssiu menjat
  • haguessin menjat

imperatiu          formes no personals

  • imperatiu

     

  • menja
  • mengi
  • mengem
  • mengeu
  • mengin
  •  infinitiu

     

  • Present: menjar
  • Perfet:   haver menjat
  •   gerundi

     

  • Present: menjant
  • Perfet:   havent menjat
  • participi

     

  • menjat
  • menjada
  • menjats
  • menjades