conjugació del verb medicar

verb I -a conjugació
verb conjugat com
trencar

indicatiu

  • present
     
  • medico
  • mediques
  • medica
  • mediquem
  • mediqueu
  • mediquen
  • perfet
     
  • he medicat
  • has medicat
  • ha medicat
  • hem medicat
  • heu medicat
  • han medicat
  • imperfet
     
  • medicava
  • medicaves
  • medicava
  • medicàvem
  • medicàveu
  • medicaven
  • plusquamperfet
     
  • havia medicat
  • havies medicat
  • havia medicat
  • havíem medicat
  • havíeu medicat
  • havien medicat
  • passat
    simple
  • mediquí
  • medicares
  • medi
  • medicàrem
  • medicàreu
  • medicaren
  • passat
    anterior
  • haguí medicat
  • hagueres medicat
  • hagué medicat
  • haguérem medicat
  • haguéreu medicat
  • hagueren medicat
  • passat
    perifràstic
  • vaig medicar
  • vas medicar
  • va medicar
  • vam medicar
  • vau medicar
  • van medicar
  • passat anterior
    perifràstic
  • vaig haver medicat
  • vas haver medicat
  • va haver medicat
  • vam haver medicat
  • vau haver medicat
  • van haver medicat
  • futur
     
  • medicaré
  • medicaràs
  • medicarà
  • medicarem
  • medicareu
  • medicaran
  • futur
    perfet
  • hauré medicat
  • hauràs medicat
  • haurà medicat
  • haurem medicat
  • haureu medicat
  • hauran medicat

condicional (els temps condicionals es consideren temps de l'indicatiu)

  • condicional
     
  • medicaria
  • medicaries
  • medicaria
  • medicaríem
  • medicaríeu
  • medicarien
  • condicional perfet
     
  • hauria medicat
  • hauries medicat
  • hauria medicat
  • hauríem medicat
  • hauríeu medicat
  • haurien medicat
  • condicional
    perfet [2]
  • haguera medicat
  • hagueres medicat
  • haguera medicat
  • haguérem medicat
  • haguéreu medicat
  • hagueren medicat

subjuntiu

  • present
     
  • mediqui
  • mediquis
  • mediqui
  • mediquem
  • mediqueu
  • mediquin
  • imperfet
     
  • mediqués
  • mediquessis
  • mediqués
  • mediquéssim
  • mediquéssiu
  • mediquessin
  • perfet
     
  • hagi medicat
  • hagis medicat
  • hagi medicat
  • hàgim medicat
  • hàgiu medicat
  • hagin medicat
  • plusquamperfet
     
  • hagués medicat
  • haguessis medicat
  • hagués medicat
  • haguéssim medicat
  • haguéssiu medicat
  • haguessin medicat

imperatiu          formes no personals

  • imperatiu

     

  • medica
  • mediqui
  • mediquem
  • mediqueu
  • mediquin
  •  infinitiu

     

  • Present: medicar
  • Perfet:   haver medicat
  •   gerundi

     

  • Present: medicant
  • Perfet:   havent medicat
  • participi

     

  • medicat
  • medicada
  • medicats
  • medicades