conjugació del verb matisar

Enxaneta.info utilitza 'cookies' de tercers per a recollir informació sobre les seves visites. Si continueu navegant, considerem que n'accepteu el seu ús. Entesos!
Més informació.

verb I -a conjugació
verb conjugat com
cantar

indicatiu

  • present
     
  • matiso
  • matises
  • matisa
  • matisem
  • matiseu
  • matisen
  • perfet
     
  • he matisat
  • has matisat
  • ha matisat
  • hem matisat
  • heu matisat
  • han matisat
  • imperfet
     
  • matisava
  • matisaves
  • matisava
  • matisàvem
  • matisàveu
  • matisaven
  • plusquamperfet
     
  • havia matisat
  • havies matisat
  • havia matisat
  • havíem matisat
  • havíeu matisat
  • havien matisat
  • passat
    simple
  • matisí
  • matisares
  • matisà
  • matisàrem
  • matisàreu
  • matisaren
  • passat
    anterior
  • haguí matisat
  • hagueres matisat
  • hagué matisat
  • haguérem matisat
  • haguéreu matisat
  • hagueren matisat
  • passat
    perifràstic
  • vaig matisar
  • vas matisar
  • va matisar
  • vam matisar
  • vau matisar
  • van matisar
  • passat anterior
    perifràstic
  • vaig haver matisat
  • vas haver matisat
  • va haver matisat
  • vam haver matisat
  • vau haver matisat
  • van haver matisat
  • futur
     
  • matisaré
  • matisaràs
  • matisarà
  • matisarem
  • matisareu
  • matisaran
  • futur
    perfet
  • hauré matisat
  • hauràs matisat
  • haurà matisat
  • haurem matisat
  • haureu matisat
  • hauran matisat

condicional (els temps condicionals es consideren temps de l'indicatiu)

  • condicional
     
  • matisaria
  • matisaries
  • matisaria
  • matisaríem
  • matisaríeu
  • matisarien
  • condicional perfet
     
  • hauria matisat
  • hauries matisat
  • hauria matisat
  • hauríem matisat
  • hauríeu matisat
  • haurien matisat
  • condicional
    perfet [2]
  • haguera matisat
  • hagueres matisat
  • haguera matisat
  • haguérem matisat
  • haguéreu matisat
  • hagueren matisat

subjuntiu

  • present
     
  • matisi
  • matisis
  • matisi
  • matisem
  • matiseu
  • matisin
  • imperfet
     
  • matisés
  • matisessis
  • matisés
  • matiséssim
  • matiséssiu
  • matisessin
  • perfet
     
  • hagi matisat
  • hagis matisat
  • hagi matisat
  • hàgim matisat
  • hàgiu matisat
  • hagin matisat
  • plusquamperfet
     
  • hagués matisat
  • haguessis matisat
  • hagués matisat
  • haguéssim matisat
  • haguéssiu matisat
  • haguessin matisat

imperatiu          formes no personals

  • imperatiu

     

  • matisa
  • matisi
  • matisem
  • matiseu
  • matisin
  •  infinitiu

     

  • Present: matisar
  • Perfet:   haver matisat
  •   gerundi

     

  • Present: matisant
  • Perfet:   havent matisat
  • participi

     

  • matisat
  • matisada
  • matisats
  • matisades