conjugació del verb matar

Enxaneta.info utilitza 'cookies' de tercers per a recollir informació sobre les seves visites. Si continueu navegant, considerem que n'accepteu el seu ús. Entesos!
Més informació.

verb I -a conjugació
verb conjugat com
cantar

indicatiu

  • present
     
  • mato
  • mates
  • mata
  • matem
  • mateu
  • maten
  • perfet
     
  • he matat
  • has matat
  • ha matat
  • hem matat
  • heu matat
  • han matat
  • imperfet
     
  • matava
  • mataves
  • matava
  • matàvem
  • matàveu
  • mataven
  • plusquamperfet
     
  • havia matat
  • havies matat
  • havia matat
  • havíem matat
  • havíeu matat
  • havien matat
  • passat
    simple
  • matí
  • matares
  • matà
  • matàrem
  • matàreu
  • mataren
  • passat
    anterior
  • haguí matat
  • hagueres matat
  • hagué matat
  • haguérem matat
  • haguéreu matat
  • hagueren matat
  • passat
    perifràstic
  • vaig matar
  • vas matar
  • va matar
  • vam matar
  • vau matar
  • van matar
  • passat anterior
    perifràstic
  • vaig haver matat
  • vas haver matat
  • va haver matat
  • vam haver matat
  • vau haver matat
  • van haver matat
  • futur
     
  • mataré
  • mataràs
  • matarà
  • matarem
  • matareu
  • mataran
  • futur
    perfet
  • hauré matat
  • hauràs matat
  • haurà matat
  • haurem matat
  • haureu matat
  • hauran matat

condicional (els temps condicionals es consideren temps de l'indicatiu)

  • condicional
     
  • mataria
  • mataries
  • mataria
  • mataríem
  • mataríeu
  • matarien
  • condicional perfet
     
  • hauria matat
  • hauries matat
  • hauria matat
  • hauríem matat
  • hauríeu matat
  • haurien matat
  • condicional
    perfet [2]
  • haguera matat
  • hagueres matat
  • haguera matat
  • haguérem matat
  • haguéreu matat
  • hagueren matat

subjuntiu

  • present
     
  • mati
  • matis
  • mati
  • matem
  • mateu
  • matin
  • imperfet
     
  • matés
  • matessis
  • matés
  • matéssim
  • matéssiu
  • matessin
  • perfet
     
  • hagi matat
  • hagis matat
  • hagi matat
  • hàgim matat
  • hàgiu matat
  • hagin matat
  • plusquamperfet
     
  • hagués matat
  • haguessis matat
  • hagués matat
  • haguéssim matat
  • haguéssiu matat
  • haguessin matat

imperatiu          formes no personals

  • imperatiu

     

  • mata
  • mati
  • matem
  • mateu
  • matin
  •  infinitiu

     

  • Present: matar
  • Perfet:   haver matat
  •   gerundi

     

  • Present: matant
  • Perfet:   havent matat
  • participi

     

  • matat
  • matada
  • matats
  • matades