conjugació del verb masticar

verb I -a conjugació
verb conjugat com
trencar

indicatiu

  • present
     
  • mastico
  • mastiques
  • mastica
  • mastiquem
  • mastiqueu
  • mastiquen
  • perfet
     
  • he masticat
  • has masticat
  • ha masticat
  • hem masticat
  • heu masticat
  • han masticat
  • imperfet
     
  • masticava
  • masticaves
  • masticava
  • masticàvem
  • masticàveu
  • masticaven
  • plusquamperfet
     
  • havia masticat
  • havies masticat
  • havia masticat
  • havíem masticat
  • havíeu masticat
  • havien masticat
  • passat
    simple
  • mastiquí
  • masticares
  • masti
  • masticàrem
  • masticàreu
  • masticaren
  • passat
    anterior
  • haguí masticat
  • hagueres masticat
  • hagué masticat
  • haguérem masticat
  • haguéreu masticat
  • hagueren masticat
  • passat
    perifràstic
  • vaig masticar
  • vas masticar
  • va masticar
  • vam masticar
  • vau masticar
  • van masticar
  • passat anterior
    perifràstic
  • vaig haver masticat
  • vas haver masticat
  • va haver masticat
  • vam haver masticat
  • vau haver masticat
  • van haver masticat
  • futur
     
  • masticaré
  • masticaràs
  • masticarà
  • masticarem
  • masticareu
  • masticaran
  • futur
    perfet
  • hauré masticat
  • hauràs masticat
  • haurà masticat
  • haurem masticat
  • haureu masticat
  • hauran masticat

condicional (els temps condicionals es consideren temps de l'indicatiu)

  • condicional
     
  • masticaria
  • masticaries
  • masticaria
  • masticaríem
  • masticaríeu
  • masticarien
  • condicional perfet
     
  • hauria masticat
  • hauries masticat
  • hauria masticat
  • hauríem masticat
  • hauríeu masticat
  • haurien masticat
  • condicional
    perfet [2]
  • haguera masticat
  • hagueres masticat
  • haguera masticat
  • haguérem masticat
  • haguéreu masticat
  • hagueren masticat

subjuntiu

  • present
     
  • mastiqui
  • mastiquis
  • mastiqui
  • mastiquem
  • mastiqueu
  • mastiquin
  • imperfet
     
  • mastiqués
  • mastiquessis
  • mastiqués
  • mastiquéssim
  • mastiquéssiu
  • mastiquessin
  • perfet
     
  • hagi masticat
  • hagis masticat
  • hagi masticat
  • hàgim masticat
  • hàgiu masticat
  • hagin masticat
  • plusquamperfet
     
  • hagués masticat
  • haguessis masticat
  • hagués masticat
  • haguéssim masticat
  • haguéssiu masticat
  • haguessin masticat

imperatiu          formes no personals

  • imperatiu

     

  • mastica
  • mastiqui
  • mastiquem
  • mastiqueu
  • mastiquin
  •  infinitiu

     

  • Present: masticar
  • Perfet:   haver masticat
  •   gerundi

     

  • Present: masticant
  • Perfet:   havent masticat
  • participi

     

  • masticat
  • masticada
  • masticats
  • masticades