conjugació del verb malferir

verb III -a conjugació
verb conjugat com
servir

indicatiu

  • present
     
  • malfereixo
  • malfereixes
  • malfereix
  • malferim
  • malferiu
  • malfereixen
  • perfet
     
  • he malferit
  • has malferit
  • ha malferit
  • hem malferit
  • heu malferit
  • han malferit
  • imperfet
     
  • malferia
  • malferies
  • malferia
  • malferíem
  • malferíeu
  • malferien
  • plusquamperfet
     
  • havia malferit
  • havies malferit
  • havia malferit
  • havíem malferit
  • havíeu malferit
  • havien malferit
  • passat
    simple
  • malferí
  • malferires
  • malferí
  • malferírem
  • malferíreu
  • malferiren
  • passat
    anterior
  • haguí malferit
  • hagueres malferit
  • hagué malferit
  • haguérem malferit
  • haguéreu malferit
  • hagueren malferit
  • passat
    perifràstic
  • vaig malferir
  • vas malferir
  • va malferir
  • vam malferir
  • vau malferir
  • van malferir
  • passat anterior
    perifràstic
  • vaig haver malferit
  • vas haver malferit
  • va haver malferit
  • vam haver malferit
  • vau haver malferit
  • van haver malferit
  • futur
     
  • malferiré
  • malferiràs
  • malferirà
  • malferirem
  • malferireu
  • malferiran
  • futur
    perfet
  • hauré malferit
  • hauràs malferit
  • haurà malferit
  • haurem malferit
  • haureu malferit
  • hauran malferit

condicional (els temps condicionals es consideren temps de l'indicatiu)

  • condicional
     
  • malferiria
  • malferiries
  • malferiria
  • malferiríem
  • malferiríeu
  • malferirien
  • condicional perfet
     
  • hauria malferit
  • hauries malferit
  • hauria malferit
  • hauríem malferit
  • hauríeu malferit
  • haurien malferit
  • condicional
    perfet [2]
  • haguera malferit
  • hagueres malferit
  • haguera malferit
  • haguérem malferit
  • haguéreu malferit
  • hagueren malferit

subjuntiu

  • present
     
  • malfereixi
  • malfereixis
  • malfereixi
  • malferim
  • malferiu
  • malfereixin
  • imperfet
     
  • malferís
  • malferissis
  • malferís
  • malferíssim
  • malferíssiu
  • malferissin
  • perfet
     
  • hagi malferit
  • hagis malferit
  • hagi malferit
  • hàgim malferit
  • hàgiu malferit
  • hagin malferit
  • plusquamperfet
     
  • hagués malferit
  • haguessis malferit
  • hagués malferit
  • haguéssim malferit
  • haguéssiu malferit
  • haguessin malferit

imperatiu          formes no personals

  • imperatiu

     

  • malfereix
  • malfereixi
  • malferim
  • malferiu
  • malfereixin
  •  infinitiu

     

  • Present: malferir
  • Perfet:   haver malferit
  •   gerundi

     

  • Present: malferint
  • Perfet:   havent malferit
  • participi

     

  • malferit
  • malferida
  • malferits
  • malferides