conjugació del verb macar

Enxaneta.info utilitza 'cookies' de tercers per a recollir informació sobre les seves visites. Si continueu navegant, considerem que n'accepteu el seu ús. Entesos!
Més informació.

verb I -a conjugació
verb conjugat com
trencar

indicatiu

  • present
     
  • maco
  • maques
  • maca
  • maquem
  • maqueu
  • maquen
  • perfet
     
  • he macat
  • has macat
  • ha macat
  • hem macat
  • heu macat
  • han macat
  • imperfet
     
  • macava
  • macaves
  • macava
  • macàvem
  • macàveu
  • macaven
  • plusquamperfet
     
  • havia macat
  • havies macat
  • havia macat
  • havíem macat
  • havíeu macat
  • havien macat
  • passat
    simple
  • maquí
  • macares
  • ma
  • macàrem
  • macàreu
  • macaren
  • passat
    anterior
  • haguí macat
  • hagueres macat
  • hagué macat
  • haguérem macat
  • haguéreu macat
  • hagueren macat
  • passat
    perifràstic
  • vaig macar
  • vas macar
  • va macar
  • vam macar
  • vau macar
  • van macar
  • passat anterior
    perifràstic
  • vaig haver macat
  • vas haver macat
  • va haver macat
  • vam haver macat
  • vau haver macat
  • van haver macat
  • futur
     
  • macaré
  • macaràs
  • macarà
  • macarem
  • macareu
  • macaran
  • futur
    perfet
  • hauré macat
  • hauràs macat
  • haurà macat
  • haurem macat
  • haureu macat
  • hauran macat

condicional (els temps condicionals es consideren temps de l'indicatiu)

  • condicional
     
  • macaria
  • macaries
  • macaria
  • macaríem
  • macaríeu
  • macarien
  • condicional perfet
     
  • hauria macat
  • hauries macat
  • hauria macat
  • hauríem macat
  • hauríeu macat
  • haurien macat
  • condicional
    perfet [2]
  • haguera macat
  • hagueres macat
  • haguera macat
  • haguérem macat
  • haguéreu macat
  • hagueren macat

subjuntiu

  • present
     
  • maqui
  • maquis
  • maqui
  • maquem
  • maqueu
  • maquin
  • imperfet
     
  • maqués
  • maquessis
  • maqués
  • maquéssim
  • maquéssiu
  • maquessin
  • perfet
     
  • hagi macat
  • hagis macat
  • hagi macat
  • hàgim macat
  • hàgiu macat
  • hagin macat
  • plusquamperfet
     
  • hagués macat
  • haguessis macat
  • hagués macat
  • haguéssim macat
  • haguéssiu macat
  • haguessin macat

imperatiu          formes no personals

  • imperatiu

     

  • maca
  • maqui
  • maquem
  • maqueu
  • maquin
  •  infinitiu

     

  • Present: macar
  • Perfet:   haver macat
  •   gerundi

     

  • Present: macant
  • Perfet:   havent macat
  • participi

     

  • macat
  • macada
  • macats
  • macades