conjugació del verb llaurar

verb I -a conjugació
verb conjugat com
cantar

indicatiu

  • present
     
  • llauro
  • llaures
  • llaura
  • llaurem
  • llaureu
  • llauren
  • perfet
     
  • he llaurat
  • has llaurat
  • ha llaurat
  • hem llaurat
  • heu llaurat
  • han llaurat
  • imperfet
     
  • llaurava
  • llauraves
  • llaurava
  • llauràvem
  • llauràveu
  • llauraven
  • plusquamperfet
     
  • havia llaurat
  • havies llaurat
  • havia llaurat
  • havíem llaurat
  • havíeu llaurat
  • havien llaurat
  • passat
    simple
  • llaurí
  • llaurares
  • llaurà
  • llauràrem
  • llauràreu
  • llauraren
  • passat
    anterior
  • haguí llaurat
  • hagueres llaurat
  • hagué llaurat
  • haguérem llaurat
  • haguéreu llaurat
  • hagueren llaurat
  • passat
    perifràstic
  • vaig llaurar
  • vas llaurar
  • va llaurar
  • vam llaurar
  • vau llaurar
  • van llaurar
  • passat anterior
    perifràstic
  • vaig haver llaurat
  • vas haver llaurat
  • va haver llaurat
  • vam haver llaurat
  • vau haver llaurat
  • van haver llaurat
  • futur
     
  • llauraré
  • llauraràs
  • llaurarà
  • llaurarem
  • llaurareu
  • llauraran
  • futur
    perfet
  • hauré llaurat
  • hauràs llaurat
  • haurà llaurat
  • haurem llaurat
  • haureu llaurat
  • hauran llaurat

condicional (els temps condicionals es consideren temps de l'indicatiu)

  • condicional
     
  • llauraria
  • llauraries
  • llauraria
  • llauraríem
  • llauraríeu
  • llaurarien
  • condicional perfet
     
  • hauria llaurat
  • hauries llaurat
  • hauria llaurat
  • hauríem llaurat
  • hauríeu llaurat
  • haurien llaurat
  • condicional
    perfet [2]
  • haguera llaurat
  • hagueres llaurat
  • haguera llaurat
  • haguérem llaurat
  • haguéreu llaurat
  • hagueren llaurat

subjuntiu

  • present
     
  • llauri
  • llauris
  • llauri
  • llaurem
  • llaureu
  • llaurin
  • imperfet
     
  • llaurés
  • llauressis
  • llaurés
  • llauréssim
  • llauréssiu
  • llauressin
  • perfet
     
  • hagi llaurat
  • hagis llaurat
  • hagi llaurat
  • hàgim llaurat
  • hàgiu llaurat
  • hagin llaurat
  • plusquamperfet
     
  • hagués llaurat
  • haguessis llaurat
  • hagués llaurat
  • haguéssim llaurat
  • haguéssiu llaurat
  • haguessin llaurat

imperatiu          formes no personals

  • imperatiu

     

  • llaura
  • llauri
  • llaurem
  • llaureu
  • llaurin
  •  infinitiu

     

  • Present: llaurar
  • Perfet:   haver llaurat
  •   gerundi

     

  • Present: llaurant
  • Perfet:   havent llaurat
  • participi

     

  • llaurat
  • llaurada
  • llaurats
  • llaurades