conjugació del verb llanguir

verb III -a conjugació
verb conjugat com
servir

indicatiu

  • present
     
  • llangueixo
  • llangueixes
  • llangueix
  • llanguim
  • llanguiu
  • llangueixen
  • perfet
     
  • he llanguit
  • has llanguit
  • ha llanguit
  • hem llanguit
  • heu llanguit
  • han llanguit
  • imperfet
     
  • llanguia
  • llanguies
  • llanguia
  • llanguíem
  • llanguíeu
  • llanguien
  • plusquamperfet
     
  • havia llanguit
  • havies llanguit
  • havia llanguit
  • havíem llanguit
  • havíeu llanguit
  • havien llanguit
  • passat
    simple
  • llanguí
  • llanguires
  • llanguí
  • llanguírem
  • llanguíreu
  • llanguiren
  • passat
    anterior
  • haguí llanguit
  • hagueres llanguit
  • hagué llanguit
  • haguérem llanguit
  • haguéreu llanguit
  • hagueren llanguit
  • passat
    perifràstic
  • vaig llanguir
  • vas llanguir
  • va llanguir
  • vam llanguir
  • vau llanguir
  • van llanguir
  • passat anterior
    perifràstic
  • vaig haver llanguit
  • vas haver llanguit
  • va haver llanguit
  • vam haver llanguit
  • vau haver llanguit
  • van haver llanguit
  • futur
     
  • llanguiré
  • llanguiràs
  • llanguirà
  • llanguirem
  • llanguireu
  • llanguiran
  • futur
    perfet
  • hauré llanguit
  • hauràs llanguit
  • haurà llanguit
  • haurem llanguit
  • haureu llanguit
  • hauran llanguit

condicional (els temps condicionals es consideren temps de l'indicatiu)

  • condicional
     
  • llanguiria
  • llanguiries
  • llanguiria
  • llanguiríem
  • llanguiríeu
  • llanguirien
  • condicional perfet
     
  • hauria llanguit
  • hauries llanguit
  • hauria llanguit
  • hauríem llanguit
  • hauríeu llanguit
  • haurien llanguit
  • condicional
    perfet [2]
  • haguera llanguit
  • hagueres llanguit
  • haguera llanguit
  • haguérem llanguit
  • haguéreu llanguit
  • hagueren llanguit

subjuntiu

  • present
     
  • llangueixi
  • llangueixis
  • llangueixi
  • llanguim
  • llanguiu
  • llangueixin
  • imperfet
     
  • llanguís
  • llanguissis
  • llanguís
  • llanguíssim
  • llanguíssiu
  • llanguissin
  • perfet
     
  • hagi llanguit
  • hagis llanguit
  • hagi llanguit
  • hàgim llanguit
  • hàgiu llanguit
  • hagin llanguit
  • plusquamperfet
     
  • hagués llanguit
  • haguessis llanguit
  • hagués llanguit
  • haguéssim llanguit
  • haguéssiu llanguit
  • haguessin llanguit

imperatiu          formes no personals

  • imperatiu

     

  • llangueix
  • llangueixi
  • llanguim
  • llanguiu
  • llangueixin
  •  infinitiu

     

  • Present: llanguir
  • Perfet:   haver llanguit
  •   gerundi

     

  • Present: llanguint
  • Perfet:   havent llanguit
  • participi

     

  • llanguit
  • llanguida
  • llanguits
  • llanguides