conjugació del verb justificar

Enxaneta.info utilitza 'cookies' de tercers per a recollir informació sobre les seves visites. Si continueu navegant, considerem que n'accepteu el seu ús. Entesos!
Més informació.

verb I -a conjugació
verb conjugat com
trencar

indicatiu

  • present
     
  • justifico
  • justifiques
  • justifica
  • justifiquem
  • justifiqueu
  • justifiquen
  • perfet
     
  • he justificat
  • has justificat
  • ha justificat
  • hem justificat
  • heu justificat
  • han justificat
  • imperfet
     
  • justificava
  • justificaves
  • justificava
  • justificàvem
  • justificàveu
  • justificaven
  • plusquamperfet
     
  • havia justificat
  • havies justificat
  • havia justificat
  • havíem justificat
  • havíeu justificat
  • havien justificat
  • passat
    simple
  • justifiquí
  • justificares
  • justifi
  • justificàrem
  • justificàreu
  • justificaren
  • passat
    anterior
  • haguí justificat
  • hagueres justificat
  • hagué justificat
  • haguérem justificat
  • haguéreu justificat
  • hagueren justificat
  • passat
    perifràstic
  • vaig justificar
  • vas justificar
  • va justificar
  • vam justificar
  • vau justificar
  • van justificar
  • passat anterior
    perifràstic
  • vaig haver justificat
  • vas haver justificat
  • va haver justificat
  • vam haver justificat
  • vau haver justificat
  • van haver justificat
  • futur
     
  • justificaré
  • justificaràs
  • justificarà
  • justificarem
  • justificareu
  • justificaran
  • futur
    perfet
  • hauré justificat
  • hauràs justificat
  • haurà justificat
  • haurem justificat
  • haureu justificat
  • hauran justificat

condicional (els temps condicionals es consideren temps de l'indicatiu)

  • condicional
     
  • justificaria
  • justificaries
  • justificaria
  • justificaríem
  • justificaríeu
  • justificarien
  • condicional perfet
     
  • hauria justificat
  • hauries justificat
  • hauria justificat
  • hauríem justificat
  • hauríeu justificat
  • haurien justificat
  • condicional
    perfet [2]
  • haguera justificat
  • hagueres justificat
  • haguera justificat
  • haguérem justificat
  • haguéreu justificat
  • hagueren justificat

subjuntiu

  • present
     
  • justifiqui
  • justifiquis
  • justifiqui
  • justifiquem
  • justifiqueu
  • justifiquin
  • imperfet
     
  • justifiqués
  • justifiquessis
  • justifiqués
  • justifiquéssim
  • justifiquéssiu
  • justifiquessin
  • perfet
     
  • hagi justificat
  • hagis justificat
  • hagi justificat
  • hàgim justificat
  • hàgiu justificat
  • hagin justificat
  • plusquamperfet
     
  • hagués justificat
  • haguessis justificat
  • hagués justificat
  • haguéssim justificat
  • haguéssiu justificat
  • haguessin justificat

imperatiu          formes no personals

  • imperatiu

     

  • justifica
  • justifiqui
  • justifiquem
  • justifiqueu
  • justifiquin
  •  infinitiu

     

  • Present: justificar
  • Perfet:   haver justificat
  •   gerundi

     

  • Present: justificant
  • Perfet:   havent justificat
  • participi

     

  • justificat
  • justificada
  • justificats
  • justificades