conjugació del verb invertir

Enxaneta.info utilitza 'cookies' de tercers per a recollir informació sobre les seves visites. Si continueu navegant, considerem que n'accepteu el seu ús. Entesos!
Més informació.

verb III -a conjugació
verb conjugat com
servir

indicatiu

  • present
     
  • inverteixo
  • inverteixes
  • inverteix
  • invertim
  • invertiu
  • inverteixen
  • perfet
     
  • he invertit
  • has invertit
  • ha invertit
  • hem invertit
  • heu invertit
  • han invertit
  • imperfet
     
  • invertia
  • inverties
  • invertia
  • invertíem
  • invertíeu
  • invertien
  • plusquamperfet
     
  • havia invertit
  • havies invertit
  • havia invertit
  • havíem invertit
  • havíeu invertit
  • havien invertit
  • passat
    simple
  • invertí
  • invertires
  • invertí
  • invertírem
  • invertíreu
  • invertiren
  • passat
    anterior
  • haguí invertit
  • hagueres invertit
  • hagué invertit
  • haguérem invertit
  • haguéreu invertit
  • hagueren invertit
  • passat
    perifràstic
  • vaig invertir
  • vas invertir
  • va invertir
  • vam invertir
  • vau invertir
  • van invertir
  • passat anterior
    perifràstic
  • vaig haver invertit
  • vas haver invertit
  • va haver invertit
  • vam haver invertit
  • vau haver invertit
  • van haver invertit
  • futur
     
  • invertiré
  • invertiràs
  • invertirà
  • invertirem
  • invertireu
  • invertiran
  • futur
    perfet
  • hauré invertit
  • hauràs invertit
  • haurà invertit
  • haurem invertit
  • haureu invertit
  • hauran invertit

condicional (els temps condicionals es consideren temps de l'indicatiu)

  • condicional
     
  • invertiria
  • invertiries
  • invertiria
  • invertiríem
  • invertiríeu
  • invertirien
  • condicional perfet
     
  • hauria invertit
  • hauries invertit
  • hauria invertit
  • hauríem invertit
  • hauríeu invertit
  • haurien invertit
  • condicional
    perfet [2]
  • haguera invertit
  • hagueres invertit
  • haguera invertit
  • haguérem invertit
  • haguéreu invertit
  • hagueren invertit

subjuntiu

  • present
     
  • inverteixi
  • inverteixis
  • inverteixi
  • invertim
  • invertiu
  • inverteixin
  • imperfet
     
  • invertís
  • invertissis
  • invertís
  • invertíssim
  • invertíssiu
  • invertissin
  • perfet
     
  • hagi invertit
  • hagis invertit
  • hagi invertit
  • hàgim invertit
  • hàgiu invertit
  • hagin invertit
  • plusquamperfet
     
  • hagués invertit
  • haguessis invertit
  • hagués invertit
  • haguéssim invertit
  • haguéssiu invertit
  • haguessin invertit

imperatiu          formes no personals

  • imperatiu

     

  • inverteix
  • inverteixi
  • invertim
  • invertiu
  • inverteixin
  •  infinitiu

     

  • Present: invertir
  • Perfet:   haver invertit
  •   gerundi

     

  • Present: invertint
  • Perfet:   havent invertit
  • participi

     

  • invertit
  • invertida
  • invertits
  • invertides