conjugació del verb instituir

verb III -a conjugació
verb conjugat com
reduir

indicatiu

  • present
     
  • institueixo
  • institueixes
  • institueix
  • instituïm
  • instituïu
  • institueixen
  • perfet
     
  • he instituït
  • has instituït
  • ha instituït
  • hem instituït
  • heu instituït
  • han instituït
  • imperfet
     
  • instituïa
  • instituïes
  • instituïa
  • instituíem
  • instituíeu
  • instituïen
  • plusquamperfet
     
  • havia instituït
  • havies instituït
  • havia instituït
  • havíem instituït
  • havíeu instituït
  • havien instituït
  • passat
    simple
  • instituí
  • instituïres
  • instituí
  • instituírem
  • instituíreu
  • instituïren
  • passat
    anterior
  • haguí instituït
  • hagueres instituït
  • hagué instituït
  • haguérem instituït
  • haguéreu instituït
  • hagueren instituït
  • passat
    perifràstic
  • vaig instituir
  • vas instituir
  • va instituir
  • vam instituir
  • vau instituir
  • van instituir
  • passat anterior
    perifràstic
  • vaig haver instituït
  • vas haver instituït
  • va haver instituït
  • vam haver instituït
  • vau haver instituït
  • van haver instituït
  • futur
     
  • instituiré
  • instituiràs
  • instituirà
  • instituirem
  • instituireu
  • instituiran
  • futur
    perfet
  • hauré instituït
  • hauràs instituït
  • haurà instituït
  • haurem instituït
  • haureu instituït
  • hauran instituït

condicional (els temps condicionals es consideren temps de l'indicatiu)

  • condicional
     
  • instituiria
  • instituiries
  • instituiria
  • instituiríem
  • instituiríeu
  • instituirien
  • condicional perfet
     
  • hauria instituït
  • hauries instituït
  • hauria instituït
  • hauríem instituït
  • hauríeu instituït
  • haurien instituït
  • condicional
    perfet [2]
  • haguera instituït
  • hagueres instituït
  • haguera instituït
  • haguérem instituït
  • haguéreu instituït
  • hagueren instituït

subjuntiu

  • present
     
  • institueixi
  • institueixis
  • institueixi
  • instituïm
  • instituïu
  • institueixin
  • imperfet
     
  • instituís
  • instituïssis
  • instituís
  • instituíssim
  • instituíssiu
  • instituïssin
  • perfet
     
  • hagi instituït
  • hagis instituït
  • hagi instituït
  • hàgim instituït
  • hàgiu instituït
  • hagin instituït
  • plusquamperfet
     
  • hagués instituït
  • haguessis instituït
  • hagués instituït
  • haguéssim instituït
  • haguéssiu instituït
  • haguessin instituït

imperatiu          formes no personals

  • imperatiu

     

  • institueix
  • institueixi
  • instituïm
  • instituïu
  • institueixin
  •  infinitiu

     

  • Present: instituir
  • Perfet:   haver instituït
  •   gerundi

     

  • Present: instituint
  • Perfet:   havent instituït
  • participi

     

  • instituït
  • instituïda
  • instituïts
  • instituïdes