conjugació del verb inhibir

verb III -a conjugació
verb conjugat com
servir

indicatiu

  • present
     
  • inhibeixo
  • inhibeixes
  • inhibeix
  • inhibim
  • inhibiu
  • inhibeixen
  • perfet
     
  • he inhibit
  • has inhibit
  • ha inhibit
  • hem inhibit
  • heu inhibit
  • han inhibit
  • imperfet
     
  • inhibia
  • inhibies
  • inhibia
  • inhibíem
  • inhibíeu
  • inhibien
  • plusquamperfet
     
  • havia inhibit
  • havies inhibit
  • havia inhibit
  • havíem inhibit
  • havíeu inhibit
  • havien inhibit
  • passat
    simple
  • inhibí
  • inhibires
  • inhibí
  • inhibírem
  • inhibíreu
  • inhibiren
  • passat
    anterior
  • haguí inhibit
  • hagueres inhibit
  • hagué inhibit
  • haguérem inhibit
  • haguéreu inhibit
  • hagueren inhibit
  • passat
    perifràstic
  • vaig inhibir
  • vas inhibir
  • va inhibir
  • vam inhibir
  • vau inhibir
  • van inhibir
  • passat anterior
    perifràstic
  • vaig haver inhibit
  • vas haver inhibit
  • va haver inhibit
  • vam haver inhibit
  • vau haver inhibit
  • van haver inhibit
  • futur
     
  • inhibiré
  • inhibiràs
  • inhibirà
  • inhibirem
  • inhibireu
  • inhibiran
  • futur
    perfet
  • hauré inhibit
  • hauràs inhibit
  • haurà inhibit
  • haurem inhibit
  • haureu inhibit
  • hauran inhibit

condicional (els temps condicionals es consideren temps de l'indicatiu)

  • condicional
     
  • inhibiria
  • inhibiries
  • inhibiria
  • inhibiríem
  • inhibiríeu
  • inhibirien
  • condicional perfet
     
  • hauria inhibit
  • hauries inhibit
  • hauria inhibit
  • hauríem inhibit
  • hauríeu inhibit
  • haurien inhibit
  • condicional
    perfet [2]
  • haguera inhibit
  • hagueres inhibit
  • haguera inhibit
  • haguérem inhibit
  • haguéreu inhibit
  • hagueren inhibit

subjuntiu

  • present
     
  • inhibeixi
  • inhibeixis
  • inhibeixi
  • inhibim
  • inhibiu
  • inhibeixin
  • imperfet
     
  • inhibís
  • inhibissis
  • inhibís
  • inhibíssim
  • inhibíssiu
  • inhibissin
  • perfet
     
  • hagi inhibit
  • hagis inhibit
  • hagi inhibit
  • hàgim inhibit
  • hàgiu inhibit
  • hagin inhibit
  • plusquamperfet
     
  • hagués inhibit
  • haguessis inhibit
  • hagués inhibit
  • haguéssim inhibit
  • haguéssiu inhibit
  • haguessin inhibit

imperatiu          formes no personals

  • imperatiu

     

  • inhibeix
  • inhibeixi
  • inhibim
  • inhibiu
  • inhibeixin
  •  infinitiu

     

  • Present: inhibir
  • Perfet:   haver inhibit
  •   gerundi

     

  • Present: inhibint
  • Perfet:   havent inhibit
  • participi

     

  • inhibit
  • inhibida
  • inhibits
  • inhibides