conjugació del verb inferir

verb III -a conjugació
verb conjugat com
servir

indicatiu

  • present
     
  • infereixo
  • infereixes
  • infereix
  • inferim
  • inferiu
  • infereixen
  • perfet
     
  • he inferit
  • has inferit
  • ha inferit
  • hem inferit
  • heu inferit
  • han inferit
  • imperfet
     
  • inferia
  • inferies
  • inferia
  • inferíem
  • inferíeu
  • inferien
  • plusquamperfet
     
  • havia inferit
  • havies inferit
  • havia inferit
  • havíem inferit
  • havíeu inferit
  • havien inferit
  • passat
    simple
  • inferí
  • inferires
  • inferí
  • inferírem
  • inferíreu
  • inferiren
  • passat
    anterior
  • haguí inferit
  • hagueres inferit
  • hagué inferit
  • haguérem inferit
  • haguéreu inferit
  • hagueren inferit
  • passat
    perifràstic
  • vaig inferir
  • vas inferir
  • va inferir
  • vam inferir
  • vau inferir
  • van inferir
  • passat anterior
    perifràstic
  • vaig haver inferit
  • vas haver inferit
  • va haver inferit
  • vam haver inferit
  • vau haver inferit
  • van haver inferit
  • futur
     
  • inferiré
  • inferiràs
  • inferirà
  • inferirem
  • inferireu
  • inferiran
  • futur
    perfet
  • hauré inferit
  • hauràs inferit
  • haurà inferit
  • haurem inferit
  • haureu inferit
  • hauran inferit

condicional (els temps condicionals es consideren temps de l'indicatiu)

  • condicional
     
  • inferiria
  • inferiries
  • inferiria
  • inferiríem
  • inferiríeu
  • inferirien
  • condicional perfet
     
  • hauria inferit
  • hauries inferit
  • hauria inferit
  • hauríem inferit
  • hauríeu inferit
  • haurien inferit
  • condicional
    perfet [2]
  • haguera inferit
  • hagueres inferit
  • haguera inferit
  • haguérem inferit
  • haguéreu inferit
  • hagueren inferit

subjuntiu

  • present
     
  • infereixi
  • infereixis
  • infereixi
  • inferim
  • inferiu
  • infereixin
  • imperfet
     
  • inferís
  • inferissis
  • inferís
  • inferíssim
  • inferíssiu
  • inferissin
  • perfet
     
  • hagi inferit
  • hagis inferit
  • hagi inferit
  • hàgim inferit
  • hàgiu inferit
  • hagin inferit
  • plusquamperfet
     
  • hagués inferit
  • haguessis inferit
  • hagués inferit
  • haguéssim inferit
  • haguéssiu inferit
  • haguessin inferit

imperatiu          formes no personals

  • imperatiu

     

  • infereix
  • infereixi
  • inferim
  • inferiu
  • infereixin
  •  infinitiu

     

  • Present: inferir
  • Perfet:   haver inferit
  •   gerundi

     

  • Present: inferint
  • Perfet:   havent inferit
  • participi

     

  • inferit
  • inferida
  • inferits
  • inferides