conjugació del verb il·lusionar

Enxaneta.info utilitza 'cookies' de tercers per a recollir informació sobre les seves visites. Si continueu navegant, considerem que n'accepteu el seu ús. Entesos!
Més informació.

verb I -a conjugació
verb conjugat com
cantar

indicatiu

  • present
     
  • il·lusiono
  • il·lusiones
  • il·lusiona
  • il·lusionem
  • il·lusioneu
  • il·lusionen
  • perfet
     
  • he il·lusionat
  • has il·lusionat
  • ha il·lusionat
  • hem il·lusionat
  • heu il·lusionat
  • han il·lusionat
  • imperfet
     
  • il·lusionava
  • il·lusionaves
  • il·lusionava
  • il·lusionàvem
  • il·lusionàveu
  • il·lusionaven
  • plusquamperfet
     
  • havia il·lusionat
  • havies il·lusionat
  • havia il·lusionat
  • havíem il·lusionat
  • havíeu il·lusionat
  • havien il·lusionat
  • passat
    simple
  • il·lusioní
  • il·lusionares
  • il·lusionà
  • il·lusionàrem
  • il·lusionàreu
  • il·lusionaren
  • passat
    anterior
  • haguí il·lusionat
  • hagueres il·lusionat
  • hagué il·lusionat
  • haguérem il·lusionat
  • haguéreu il·lusionat
  • hagueren il·lusionat
  • passat
    perifràstic
  • vaig il·lusionar
  • vas il·lusionar
  • va il·lusionar
  • vam il·lusionar
  • vau il·lusionar
  • van il·lusionar
  • passat anterior
    perifràstic
  • vaig haver il·lusionat
  • vas haver il·lusionat
  • va haver il·lusionat
  • vam haver il·lusionat
  • vau haver il·lusionat
  • van haver il·lusionat
  • futur
     
  • il·lusionaré
  • il·lusionaràs
  • il·lusionarà
  • il·lusionarem
  • il·lusionareu
  • il·lusionaran
  • futur
    perfet
  • hauré il·lusionat
  • hauràs il·lusionat
  • haurà il·lusionat
  • haurem il·lusionat
  • haureu il·lusionat
  • hauran il·lusionat

condicional (els temps condicionals es consideren temps de l'indicatiu)

  • condicional
     
  • il·lusionaria
  • il·lusionaries
  • il·lusionaria
  • il·lusionaríem
  • il·lusionaríeu
  • il·lusionarien
  • condicional perfet
     
  • hauria il·lusionat
  • hauries il·lusionat
  • hauria il·lusionat
  • hauríem il·lusionat
  • hauríeu il·lusionat
  • haurien il·lusionat
  • condicional
    perfet [2]
  • haguera il·lusionat
  • hagueres il·lusionat
  • haguera il·lusionat
  • haguérem il·lusionat
  • haguéreu il·lusionat
  • hagueren il·lusionat

subjuntiu

  • present
     
  • il·lusioni
  • il·lusionis
  • il·lusioni
  • il·lusionem
  • il·lusioneu
  • il·lusionin
  • imperfet
     
  • il·lusionés
  • il·lusionessis
  • il·lusionés
  • il·lusionéssim
  • il·lusionéssiu
  • il·lusionessin
  • perfet
     
  • hagi il·lusionat
  • hagis il·lusionat
  • hagi il·lusionat
  • hàgim il·lusionat
  • hàgiu il·lusionat
  • hagin il·lusionat
  • plusquamperfet
     
  • hagués il·lusionat
  • haguessis il·lusionat
  • hagués il·lusionat
  • haguéssim il·lusionat
  • haguéssiu il·lusionat
  • haguessin il·lusionat

imperatiu          formes no personals

  • imperatiu

     

  • il·lusiona
  • il·lusioni
  • il·lusionem
  • il·lusioneu
  • il·lusionin
  •  infinitiu

     

  • Present: il·lusionar
  • Perfet:   haver il·lusionat
  •   gerundi

     

  • Present: il·lusionant
  • Perfet:   havent il·lusionat
  • participi

     

  • il·lusionat
  • il·lusionada
  • il·lusionats
  • il·lusionades