conjugació del verb il·luminar

Enxaneta.info utilitza 'cookies' de tercers per a recollir informació sobre les seves visites. Si continueu navegant, considerem que n'accepteu el seu ús. Entesos!
Més informació.

verb I -a conjugació
verb conjugat com
cantar

indicatiu

  • present
     
  • il·lumino
  • il·lumines
  • il·lumina
  • il·luminem
  • il·lumineu
  • il·luminen
  • perfet
     
  • he il·luminat
  • has il·luminat
  • ha il·luminat
  • hem il·luminat
  • heu il·luminat
  • han il·luminat
  • imperfet
     
  • il·luminava
  • il·luminaves
  • il·luminava
  • il·luminàvem
  • il·luminàveu
  • il·luminaven
  • plusquamperfet
     
  • havia il·luminat
  • havies il·luminat
  • havia il·luminat
  • havíem il·luminat
  • havíeu il·luminat
  • havien il·luminat
  • passat
    simple
  • il·luminí
  • il·luminares
  • il·luminà
  • il·luminàrem
  • il·luminàreu
  • il·luminaren
  • passat
    anterior
  • haguí il·luminat
  • hagueres il·luminat
  • hagué il·luminat
  • haguérem il·luminat
  • haguéreu il·luminat
  • hagueren il·luminat
  • passat
    perifràstic
  • vaig il·luminar
  • vas il·luminar
  • va il·luminar
  • vam il·luminar
  • vau il·luminar
  • van il·luminar
  • passat anterior
    perifràstic
  • vaig haver il·luminat
  • vas haver il·luminat
  • va haver il·luminat
  • vam haver il·luminat
  • vau haver il·luminat
  • van haver il·luminat
  • futur
     
  • il·luminaré
  • il·luminaràs
  • il·luminarà
  • il·luminarem
  • il·luminareu
  • il·luminaran
  • futur
    perfet
  • hauré il·luminat
  • hauràs il·luminat
  • haurà il·luminat
  • haurem il·luminat
  • haureu il·luminat
  • hauran il·luminat

condicional (els temps condicionals es consideren temps de l'indicatiu)

  • condicional
     
  • il·luminaria
  • il·luminaries
  • il·luminaria
  • il·luminaríem
  • il·luminaríeu
  • il·luminarien
  • condicional perfet
     
  • hauria il·luminat
  • hauries il·luminat
  • hauria il·luminat
  • hauríem il·luminat
  • hauríeu il·luminat
  • haurien il·luminat
  • condicional
    perfet [2]
  • haguera il·luminat
  • hagueres il·luminat
  • haguera il·luminat
  • haguérem il·luminat
  • haguéreu il·luminat
  • hagueren il·luminat

subjuntiu

  • present
     
  • il·lumini
  • il·luminis
  • il·lumini
  • il·luminem
  • il·lumineu
  • il·luminin
  • imperfet
     
  • il·luminés
  • il·luminessis
  • il·luminés
  • il·luminéssim
  • il·luminéssiu
  • il·luminessin
  • perfet
     
  • hagi il·luminat
  • hagis il·luminat
  • hagi il·luminat
  • hàgim il·luminat
  • hàgiu il·luminat
  • hagin il·luminat
  • plusquamperfet
     
  • hagués il·luminat
  • haguessis il·luminat
  • hagués il·luminat
  • haguéssim il·luminat
  • haguéssiu il·luminat
  • haguessin il·luminat

imperatiu          formes no personals

  • imperatiu

     

  • il·lumina
  • il·lumini
  • il·luminem
  • il·lumineu
  • il·luminin
  •  infinitiu

     

  • Present: il·luminar
  • Perfet:   haver il·luminat
  •   gerundi

     

  • Present: il·luminant
  • Perfet:   havent il·luminat
  • participi

     

  • il·luminat
  • il·luminada
  • il·luminats
  • il·luminades