conjugació del verb guixar

verb I -a conjugació
verb conjugat com
cantar

indicatiu

  • present
     
  • guixo
  • guixes
  • guixa
  • guixem
  • guixeu
  • guixen
  • perfet
     
  • he guixat
  • has guixat
  • ha guixat
  • hem guixat
  • heu guixat
  • han guixat
  • imperfet
     
  • guixava
  • guixaves
  • guixava
  • guixàvem
  • guixàveu
  • guixaven
  • plusquamperfet
     
  • havia guixat
  • havies guixat
  • havia guixat
  • havíem guixat
  • havíeu guixat
  • havien guixat
  • passat
    simple
  • guixí
  • guixares
  • guixà
  • guixàrem
  • guixàreu
  • guixaren
  • passat
    anterior
  • haguí guixat
  • hagueres guixat
  • hagué guixat
  • haguérem guixat
  • haguéreu guixat
  • hagueren guixat
  • passat
    perifràstic
  • vaig guixar
  • vas guixar
  • va guixar
  • vam guixar
  • vau guixar
  • van guixar
  • passat anterior
    perifràstic
  • vaig haver guixat
  • vas haver guixat
  • va haver guixat
  • vam haver guixat
  • vau haver guixat
  • van haver guixat
  • futur
     
  • guixaré
  • guixaràs
  • guixarà
  • guixarem
  • guixareu
  • guixaran
  • futur
    perfet
  • hauré guixat
  • hauràs guixat
  • haurà guixat
  • haurem guixat
  • haureu guixat
  • hauran guixat

condicional (els temps condicionals es consideren temps de l'indicatiu)

  • condicional
     
  • guixaria
  • guixaries
  • guixaria
  • guixaríem
  • guixaríeu
  • guixarien
  • condicional perfet
     
  • hauria guixat
  • hauries guixat
  • hauria guixat
  • hauríem guixat
  • hauríeu guixat
  • haurien guixat
  • condicional
    perfet [2]
  • haguera guixat
  • hagueres guixat
  • haguera guixat
  • haguérem guixat
  • haguéreu guixat
  • hagueren guixat

subjuntiu

  • present
     
  • guixi
  • guixis
  • guixi
  • guixem
  • guixeu
  • guixin
  • imperfet
     
  • guixés
  • guixessis
  • guixés
  • guixéssim
  • guixéssiu
  • guixessin
  • perfet
     
  • hagi guixat
  • hagis guixat
  • hagi guixat
  • hàgim guixat
  • hàgiu guixat
  • hagin guixat
  • plusquamperfet
     
  • hagués guixat
  • haguessis guixat
  • hagués guixat
  • haguéssim guixat
  • haguéssiu guixat
  • haguessin guixat

imperatiu          formes no personals

  • imperatiu

     

  • guixa
  • guixi
  • guixem
  • guixeu
  • guixin
  •  infinitiu

     

  • Present: guixar
  • Perfet:   haver guixat
  •   gerundi

     

  • Present: guixant
  • Perfet:   havent guixat
  • participi

     

  • guixat
  • guixada
  • guixats
  • guixades