conjugació del verb garfir

verb III -a conjugació
verb conjugat com
servir

indicatiu

  • present
     
  • garfeixo
  • garfeixes
  • garfeix
  • garfim
  • garfiu
  • garfeixen
  • perfet
     
  • he garfit
  • has garfit
  • ha garfit
  • hem garfit
  • heu garfit
  • han garfit
  • imperfet
     
  • garfia
  • garfies
  • garfia
  • garfíem
  • garfíeu
  • garfien
  • plusquamperfet
     
  • havia garfit
  • havies garfit
  • havia garfit
  • havíem garfit
  • havíeu garfit
  • havien garfit
  • passat
    simple
  • garfí
  • garfires
  • garfí
  • garfírem
  • garfíreu
  • garfiren
  • passat
    anterior
  • haguí garfit
  • hagueres garfit
  • hagué garfit
  • haguérem garfit
  • haguéreu garfit
  • hagueren garfit
  • passat
    perifràstic
  • vaig garfir
  • vas garfir
  • va garfir
  • vam garfir
  • vau garfir
  • van garfir
  • passat anterior
    perifràstic
  • vaig haver garfit
  • vas haver garfit
  • va haver garfit
  • vam haver garfit
  • vau haver garfit
  • van haver garfit
  • futur
     
  • garfiré
  • garfiràs
  • garfirà
  • garfirem
  • garfireu
  • garfiran
  • futur
    perfet
  • hauré garfit
  • hauràs garfit
  • haurà garfit
  • haurem garfit
  • haureu garfit
  • hauran garfit

condicional (els temps condicionals es consideren temps de l'indicatiu)

  • condicional
     
  • garfiria
  • garfiries
  • garfiria
  • garfiríem
  • garfiríeu
  • garfirien
  • condicional perfet
     
  • hauria garfit
  • hauries garfit
  • hauria garfit
  • hauríem garfit
  • hauríeu garfit
  • haurien garfit
  • condicional
    perfet [2]
  • haguera garfit
  • hagueres garfit
  • haguera garfit
  • haguérem garfit
  • haguéreu garfit
  • hagueren garfit

subjuntiu

  • present
     
  • garfeixi
  • garfeixis
  • garfeixi
  • garfim
  • garfiu
  • garfeixin
  • imperfet
     
  • garfís
  • garfissis
  • garfís
  • garfíssim
  • garfíssiu
  • garfissin
  • perfet
     
  • hagi garfit
  • hagis garfit
  • hagi garfit
  • hàgim garfit
  • hàgiu garfit
  • hagin garfit
  • plusquamperfet
     
  • hagués garfit
  • haguessis garfit
  • hagués garfit
  • haguéssim garfit
  • haguéssiu garfit
  • haguessin garfit

imperatiu          formes no personals

  • imperatiu

     

  • garfeix
  • garfeixi
  • garfim
  • garfiu
  • garfeixin
  •  infinitiu

     

  • Present: garfir
  • Perfet:   haver garfit
  •   gerundi

     

  • Present: garfint
  • Perfet:   havent garfit
  • participi

     

  • garfit
  • garfida
  • garfits
  • garfides