conjugació del verb formar

Enxaneta.info utilitza 'cookies' de tercers per a recollir informació sobre les seves visites. Si continueu navegant, considerem que n'accepteu el seu ús. Entesos!
Més informació.

verb I -a conjugació
verb conjugat com
cantar

indicatiu

  • present
     
  • formo
  • formes
  • forma
  • formem
  • formeu
  • formen
  • perfet
     
  • he format
  • has format
  • ha format
  • hem format
  • heu format
  • han format
  • imperfet
     
  • formava
  • formaves
  • formava
  • formàvem
  • formàveu
  • formaven
  • plusquamperfet
     
  • havia format
  • havies format
  • havia format
  • havíem format
  • havíeu format
  • havien format
  • passat
    simple
  • formí
  • formares
  • formà
  • formàrem
  • formàreu
  • formaren
  • passat
    anterior
  • haguí format
  • hagueres format
  • hagué format
  • haguérem format
  • haguéreu format
  • hagueren format
  • passat
    perifràstic
  • vaig formar
  • vas formar
  • va formar
  • vam formar
  • vau formar
  • van formar
  • passat anterior
    perifràstic
  • vaig haver format
  • vas haver format
  • va haver format
  • vam haver format
  • vau haver format
  • van haver format
  • futur
     
  • formaré
  • formaràs
  • formarà
  • formarem
  • formareu
  • formaran
  • futur
    perfet
  • hauré format
  • hauràs format
  • haurà format
  • haurem format
  • haureu format
  • hauran format

condicional (els temps condicionals es consideren temps de l'indicatiu)

  • condicional
     
  • formaria
  • formaries
  • formaria
  • formaríem
  • formaríeu
  • formarien
  • condicional perfet
     
  • hauria format
  • hauries format
  • hauria format
  • hauríem format
  • hauríeu format
  • haurien format
  • condicional
    perfet [2]
  • haguera format
  • hagueres format
  • haguera format
  • haguérem format
  • haguéreu format
  • hagueren format

subjuntiu

  • present
     
  • formi
  • formis
  • formi
  • formem
  • formeu
  • formin
  • imperfet
     
  • formés
  • formessis
  • formés
  • forméssim
  • forméssiu
  • formessin
  • perfet
     
  • hagi format
  • hagis format
  • hagi format
  • hàgim format
  • hàgiu format
  • hagin format
  • plusquamperfet
     
  • hagués format
  • haguessis format
  • hagués format
  • haguéssim format
  • haguéssiu format
  • haguessin format

imperatiu          formes no personals

  • imperatiu

     

  • forma
  • formi
  • formem
  • formeu
  • formin
  •  infinitiu

     

  • Present: formar
  • Perfet:   haver format
  •   gerundi

     

  • Present: formant
  • Perfet:   havent format
  • participi

     

  • format
  • formada
  • formats
  • formades