conjugació del verb ficar

Enxaneta.info utilitza 'cookies' de tercers per a recollir informació sobre les seves visites. Si continueu navegant, considerem que n'accepteu el seu ús. Entesos!
Més informació.

verb I -a conjugació
verb conjugat com
trencar

indicatiu

  • present
     
  • fico
  • fiques
  • fica
  • fiquem
  • fiqueu
  • fiquen
  • perfet
     
  • he ficat
  • has ficat
  • ha ficat
  • hem ficat
  • heu ficat
  • han ficat
  • imperfet
     
  • ficava
  • ficaves
  • ficava
  • ficàvem
  • ficàveu
  • ficaven
  • plusquamperfet
     
  • havia ficat
  • havies ficat
  • havia ficat
  • havíem ficat
  • havíeu ficat
  • havien ficat
  • passat
    simple
  • fiquí
  • ficares
  • fi
  • ficàrem
  • ficàreu
  • ficaren
  • passat
    anterior
  • haguí ficat
  • hagueres ficat
  • hagué ficat
  • haguérem ficat
  • haguéreu ficat
  • hagueren ficat
  • passat
    perifràstic
  • vaig ficar
  • vas ficar
  • va ficar
  • vam ficar
  • vau ficar
  • van ficar
  • passat anterior
    perifràstic
  • vaig haver ficat
  • vas haver ficat
  • va haver ficat
  • vam haver ficat
  • vau haver ficat
  • van haver ficat
  • futur
     
  • ficaré
  • ficaràs
  • ficarà
  • ficarem
  • ficareu
  • ficaran
  • futur
    perfet
  • hauré ficat
  • hauràs ficat
  • haurà ficat
  • haurem ficat
  • haureu ficat
  • hauran ficat

condicional (els temps condicionals es consideren temps de l'indicatiu)

  • condicional
     
  • ficaria
  • ficaries
  • ficaria
  • ficaríem
  • ficaríeu
  • ficarien
  • condicional perfet
     
  • hauria ficat
  • hauries ficat
  • hauria ficat
  • hauríem ficat
  • hauríeu ficat
  • haurien ficat
  • condicional
    perfet [2]
  • haguera ficat
  • hagueres ficat
  • haguera ficat
  • haguérem ficat
  • haguéreu ficat
  • hagueren ficat

subjuntiu

  • present
     
  • fiqui
  • fiquis
  • fiqui
  • fiquem
  • fiqueu
  • fiquin
  • imperfet
     
  • fiqués
  • fiquessis
  • fiqués
  • fiquéssim
  • fiquéssiu
  • fiquessin
  • perfet
     
  • hagi ficat
  • hagis ficat
  • hagi ficat
  • hàgim ficat
  • hàgiu ficat
  • hagin ficat
  • plusquamperfet
     
  • hagués ficat
  • haguessis ficat
  • hagués ficat
  • haguéssim ficat
  • haguéssiu ficat
  • haguessin ficat

imperatiu          formes no personals

  • imperatiu

     

  • fica
  • fiqui
  • fiquem
  • fiqueu
  • fiquin
  •  infinitiu

     

  • Present: ficar
  • Perfet:   haver ficat
  •   gerundi

     

  • Present: ficant
  • Perfet:   havent ficat
  • participi

     

  • ficat
  • ficada
  • ficats
  • ficades