conjugació del verb fallir

verb III -a conjugació
verb conjugat com
servir

indicatiu

  • present
     
  • falleixo
  • falleixes
  • falleix
  • fallim
  • falliu
  • falleixen
  • perfet
     
  • he fallit
  • has fallit
  • ha fallit
  • hem fallit
  • heu fallit
  • han fallit
  • imperfet
     
  • fallia
  • fallies
  • fallia
  • fallíem
  • fallíeu
  • fallien
  • plusquamperfet
     
  • havia fallit
  • havies fallit
  • havia fallit
  • havíem fallit
  • havíeu fallit
  • havien fallit
  • passat
    simple
  • fallí
  • fallires
  • fallí
  • fallírem
  • fallíreu
  • falliren
  • passat
    anterior
  • haguí fallit
  • hagueres fallit
  • hagué fallit
  • haguérem fallit
  • haguéreu fallit
  • hagueren fallit
  • passat
    perifràstic
  • vaig fallir
  • vas fallir
  • va fallir
  • vam fallir
  • vau fallir
  • van fallir
  • passat anterior
    perifràstic
  • vaig haver fallit
  • vas haver fallit
  • va haver fallit
  • vam haver fallit
  • vau haver fallit
  • van haver fallit
  • futur
     
  • falliré
  • falliràs
  • fallirà
  • fallirem
  • fallireu
  • falliran
  • futur
    perfet
  • hauré fallit
  • hauràs fallit
  • haurà fallit
  • haurem fallit
  • haureu fallit
  • hauran fallit

condicional (els temps condicionals es consideren temps de l'indicatiu)

  • condicional
     
  • falliria
  • falliries
  • falliria
  • falliríem
  • falliríeu
  • fallirien
  • condicional perfet
     
  • hauria fallit
  • hauries fallit
  • hauria fallit
  • hauríem fallit
  • hauríeu fallit
  • haurien fallit
  • condicional
    perfet [2]
  • haguera fallit
  • hagueres fallit
  • haguera fallit
  • haguérem fallit
  • haguéreu fallit
  • hagueren fallit

subjuntiu

  • present
     
  • falleixi
  • falleixis
  • falleixi
  • fallim
  • falliu
  • falleixin
  • imperfet
     
  • fallís
  • fallissis
  • fallís
  • fallíssim
  • fallíssiu
  • fallissin
  • perfet
     
  • hagi fallit
  • hagis fallit
  • hagi fallit
  • hàgim fallit
  • hàgiu fallit
  • hagin fallit
  • plusquamperfet
     
  • hagués fallit
  • haguessis fallit
  • hagués fallit
  • haguéssim fallit
  • haguéssiu fallit
  • haguessin fallit

imperatiu          formes no personals

  • imperatiu

     

  • falleix
  • falleixi
  • fallim
  • falliu
  • falleixin
  •  infinitiu

     

  • Present: fallir
  • Perfet:   haver fallit
  •   gerundi

     

  • Present: fallint
  • Perfet:   havent fallit
  • participi

     

  • fallit
  • fallida
  • fallits
  • fallides