conjugació del verb esquitxar

verb I -a conjugació
verb conjugat com
cantar

indicatiu

  • present
     
  • esquitxo
  • esquitxes
  • esquitxa
  • esquitxem
  • esquitxeu
  • esquitxen
  • perfet
     
  • he esquitxat
  • has esquitxat
  • ha esquitxat
  • hem esquitxat
  • heu esquitxat
  • han esquitxat
  • imperfet
     
  • esquitxava
  • esquitxaves
  • esquitxava
  • esquitxàvem
  • esquitxàveu
  • esquitxaven
  • plusquamperfet
     
  • havia esquitxat
  • havies esquitxat
  • havia esquitxat
  • havíem esquitxat
  • havíeu esquitxat
  • havien esquitxat
  • passat
    simple
  • esquitxí
  • esquitxares
  • esquitxà
  • esquitxàrem
  • esquitxàreu
  • esquitxaren
  • passat
    anterior
  • haguí esquitxat
  • hagueres esquitxat
  • hagué esquitxat
  • haguérem esquitxat
  • haguéreu esquitxat
  • hagueren esquitxat
  • passat
    perifràstic
  • vaig esquitxar
  • vas esquitxar
  • va esquitxar
  • vam esquitxar
  • vau esquitxar
  • van esquitxar
  • passat anterior
    perifràstic
  • vaig haver esquitxat
  • vas haver esquitxat
  • va haver esquitxat
  • vam haver esquitxat
  • vau haver esquitxat
  • van haver esquitxat
  • futur
     
  • esquitxaré
  • esquitxaràs
  • esquitxarà
  • esquitxarem
  • esquitxareu
  • esquitxaran
  • futur
    perfet
  • hauré esquitxat
  • hauràs esquitxat
  • haurà esquitxat
  • haurem esquitxat
  • haureu esquitxat
  • hauran esquitxat

condicional (els temps condicionals es consideren temps de l'indicatiu)

  • condicional
     
  • esquitxaria
  • esquitxaries
  • esquitxaria
  • esquitxaríem
  • esquitxaríeu
  • esquitxarien
  • condicional perfet
     
  • hauria esquitxat
  • hauries esquitxat
  • hauria esquitxat
  • hauríem esquitxat
  • hauríeu esquitxat
  • haurien esquitxat
  • condicional
    perfet [2]
  • haguera esquitxat
  • hagueres esquitxat
  • haguera esquitxat
  • haguérem esquitxat
  • haguéreu esquitxat
  • hagueren esquitxat

subjuntiu

  • present
     
  • esquitxi
  • esquitxis
  • esquitxi
  • esquitxem
  • esquitxeu
  • esquitxin
  • imperfet
     
  • esquitxés
  • esquitxessis
  • esquitxés
  • esquitxéssim
  • esquitxéssiu
  • esquitxessin
  • perfet
     
  • hagi esquitxat
  • hagis esquitxat
  • hagi esquitxat
  • hàgim esquitxat
  • hàgiu esquitxat
  • hagin esquitxat
  • plusquamperfet
     
  • hagués esquitxat
  • haguessis esquitxat
  • hagués esquitxat
  • haguéssim esquitxat
  • haguéssiu esquitxat
  • haguessin esquitxat

imperatiu          formes no personals

  • imperatiu

     

  • esquitxa
  • esquitxi
  • esquitxem
  • esquitxeu
  • esquitxin
  •  infinitiu

     

  • Present: esquitxar
  • Perfet:   haver esquitxat
  •   gerundi

     

  • Present: esquitxant
  • Perfet:   havent esquitxat
  • participi

     

  • esquitxat
  • esquitxada
  • esquitxats
  • esquitxades