conjugació del verb esmorteir

verb III -a conjugació
verb conjugat com
reduir

indicatiu

  • present
     
  • esmorteeixo
  • esmorteeixes
  • esmorteeix
  • esmorteïm
  • esmorteïu
  • esmorteeixen
  • perfet
     
  • he esmorteït
  • has esmorteït
  • ha esmorteït
  • hem esmorteït
  • heu esmorteït
  • han esmorteït
  • imperfet
     
  • esmorteïa
  • esmorteïes
  • esmorteïa
  • esmorteíem
  • esmorteíeu
  • esmorteïen
  • plusquamperfet
     
  • havia esmorteït
  • havies esmorteït
  • havia esmorteït
  • havíem esmorteït
  • havíeu esmorteït
  • havien esmorteït
  • passat
    simple
  • esmorteí
  • esmorteïres
  • esmorteí
  • esmorteírem
  • esmorteíreu
  • esmorteïren
  • passat
    anterior
  • haguí esmorteït
  • hagueres esmorteït
  • hagué esmorteït
  • haguérem esmorteït
  • haguéreu esmorteït
  • hagueren esmorteït
  • passat
    perifràstic
  • vaig esmorteir
  • vas esmorteir
  • va esmorteir
  • vam esmorteir
  • vau esmorteir
  • van esmorteir
  • passat anterior
    perifràstic
  • vaig haver esmorteït
  • vas haver esmorteït
  • va haver esmorteït
  • vam haver esmorteït
  • vau haver esmorteït
  • van haver esmorteït
  • futur
     
  • esmorteiré
  • esmorteiràs
  • esmorteirà
  • esmorteirem
  • esmorteireu
  • esmorteiran
  • futur
    perfet
  • hauré esmorteït
  • hauràs esmorteït
  • haurà esmorteït
  • haurem esmorteït
  • haureu esmorteït
  • hauran esmorteït

condicional (els temps condicionals es consideren temps de l'indicatiu)

  • condicional
     
  • esmorteiria
  • esmorteiries
  • esmorteiria
  • esmorteiríem
  • esmorteiríeu
  • esmorteirien
  • condicional perfet
     
  • hauria esmorteït
  • hauries esmorteït
  • hauria esmorteït
  • hauríem esmorteït
  • hauríeu esmorteït
  • haurien esmorteït
  • condicional
    perfet [2]
  • haguera esmorteït
  • hagueres esmorteït
  • haguera esmorteït
  • haguérem esmorteït
  • haguéreu esmorteït
  • hagueren esmorteït

subjuntiu

  • present
     
  • esmorteeixi
  • esmorteeixis
  • esmorteeixi
  • esmorteïm
  • esmorteïu
  • esmorteeixin
  • imperfet
     
  • esmorteís
  • esmorteïssis
  • esmorteís
  • esmorteíssim
  • esmorteíssiu
  • esmorteïssin
  • perfet
     
  • hagi esmorteït
  • hagis esmorteït
  • hagi esmorteït
  • hàgim esmorteït
  • hàgiu esmorteït
  • hagin esmorteït
  • plusquamperfet
     
  • hagués esmorteït
  • haguessis esmorteït
  • hagués esmorteït
  • haguéssim esmorteït
  • haguéssiu esmorteït
  • haguessin esmorteït

imperatiu          formes no personals

  • imperatiu

     

  • esmorteeix
  • esmorteeixi
  • esmorteïm
  • esmorteïu
  • esmorteeixin
  •  infinitiu

     

  • Present: esmorteir
  • Perfet:   haver esmorteït
  •   gerundi

     

  • Present: esmorteint
  • Perfet:   havent esmorteït
  • participi

     

  • esmorteït
  • esmorteïda
  • esmorteïts
  • esmorteïdes