conjugació del verb esmicolar

verb I -a conjugació
verb conjugat com
cantar

indicatiu

  • present
     
  • esmicolo
  • esmicoles
  • esmicola
  • esmicolem
  • esmicoleu
  • esmicolen
  • perfet
     
  • he esmicolat
  • has esmicolat
  • ha esmicolat
  • hem esmicolat
  • heu esmicolat
  • han esmicolat
  • imperfet
     
  • esmicolava
  • esmicolaves
  • esmicolava
  • esmicolàvem
  • esmicolàveu
  • esmicolaven
  • plusquamperfet
     
  • havia esmicolat
  • havies esmicolat
  • havia esmicolat
  • havíem esmicolat
  • havíeu esmicolat
  • havien esmicolat
  • passat
    simple
  • esmicolí
  • esmicolares
  • esmicolà
  • esmicolàrem
  • esmicolàreu
  • esmicolaren
  • passat
    anterior
  • haguí esmicolat
  • hagueres esmicolat
  • hagué esmicolat
  • haguérem esmicolat
  • haguéreu esmicolat
  • hagueren esmicolat
  • passat
    perifràstic
  • vaig esmicolar
  • vas esmicolar
  • va esmicolar
  • vam esmicolar
  • vau esmicolar
  • van esmicolar
  • passat anterior
    perifràstic
  • vaig haver esmicolat
  • vas haver esmicolat
  • va haver esmicolat
  • vam haver esmicolat
  • vau haver esmicolat
  • van haver esmicolat
  • futur
     
  • esmicolaré
  • esmicolaràs
  • esmicolarà
  • esmicolarem
  • esmicolareu
  • esmicolaran
  • futur
    perfet
  • hauré esmicolat
  • hauràs esmicolat
  • haurà esmicolat
  • haurem esmicolat
  • haureu esmicolat
  • hauran esmicolat

condicional (els temps condicionals es consideren temps de l'indicatiu)

  • condicional
     
  • esmicolaria
  • esmicolaries
  • esmicolaria
  • esmicolaríem
  • esmicolaríeu
  • esmicolarien
  • condicional perfet
     
  • hauria esmicolat
  • hauries esmicolat
  • hauria esmicolat
  • hauríem esmicolat
  • hauríeu esmicolat
  • haurien esmicolat
  • condicional
    perfet [2]
  • haguera esmicolat
  • hagueres esmicolat
  • haguera esmicolat
  • haguérem esmicolat
  • haguéreu esmicolat
  • hagueren esmicolat

subjuntiu

  • present
     
  • esmicoli
  • esmicolis
  • esmicoli
  • esmicolem
  • esmicoleu
  • esmicolin
  • imperfet
     
  • esmicolés
  • esmicolessis
  • esmicolés
  • esmicoléssim
  • esmicoléssiu
  • esmicolessin
  • perfet
     
  • hagi esmicolat
  • hagis esmicolat
  • hagi esmicolat
  • hàgim esmicolat
  • hàgiu esmicolat
  • hagin esmicolat
  • plusquamperfet
     
  • hagués esmicolat
  • haguessis esmicolat
  • hagués esmicolat
  • haguéssim esmicolat
  • haguéssiu esmicolat
  • haguessin esmicolat

imperatiu          formes no personals

  • imperatiu

     

  • esmicola
  • esmicoli
  • esmicolem
  • esmicoleu
  • esmicolin
  •  infinitiu

     

  • Present: esmicolar
  • Perfet:   haver esmicolat
  •   gerundi

     

  • Present: esmicolant
  • Perfet:   havent esmicolat
  • participi

     

  • esmicolat
  • esmicolada
  • esmicolats
  • esmicolades