conjugació del verb esclarir

verb III -a conjugació
verb conjugat com
servir

indicatiu

  • present
     
  • esclareixo
  • esclareixes
  • esclareix
  • esclarim
  • esclariu
  • esclareixen
  • perfet
     
  • he esclarit
  • has esclarit
  • ha esclarit
  • hem esclarit
  • heu esclarit
  • han esclarit
  • imperfet
     
  • esclaria
  • esclaries
  • esclaria
  • esclaríem
  • esclaríeu
  • esclarien
  • plusquamperfet
     
  • havia esclarit
  • havies esclarit
  • havia esclarit
  • havíem esclarit
  • havíeu esclarit
  • havien esclarit
  • passat
    simple
  • esclarí
  • esclarires
  • esclarí
  • esclarírem
  • esclaríreu
  • esclariren
  • passat
    anterior
  • haguí esclarit
  • hagueres esclarit
  • hagué esclarit
  • haguérem esclarit
  • haguéreu esclarit
  • hagueren esclarit
  • passat
    perifràstic
  • vaig esclarir
  • vas esclarir
  • va esclarir
  • vam esclarir
  • vau esclarir
  • van esclarir
  • passat anterior
    perifràstic
  • vaig haver esclarit
  • vas haver esclarit
  • va haver esclarit
  • vam haver esclarit
  • vau haver esclarit
  • van haver esclarit
  • futur
     
  • esclariré
  • esclariràs
  • esclarirà
  • esclarirem
  • esclarireu
  • esclariran
  • futur
    perfet
  • hauré esclarit
  • hauràs esclarit
  • haurà esclarit
  • haurem esclarit
  • haureu esclarit
  • hauran esclarit

condicional (els temps condicionals es consideren temps de l'indicatiu)

  • condicional
     
  • esclariria
  • esclariries
  • esclariria
  • esclariríem
  • esclariríeu
  • esclaririen
  • condicional perfet
     
  • hauria esclarit
  • hauries esclarit
  • hauria esclarit
  • hauríem esclarit
  • hauríeu esclarit
  • haurien esclarit
  • condicional
    perfet [2]
  • haguera esclarit
  • hagueres esclarit
  • haguera esclarit
  • haguérem esclarit
  • haguéreu esclarit
  • hagueren esclarit

subjuntiu

  • present
     
  • esclareixi
  • esclareixis
  • esclareixi
  • esclarim
  • esclariu
  • esclareixin
  • imperfet
     
  • esclarís
  • esclarissis
  • esclarís
  • esclaríssim
  • esclaríssiu
  • esclarissin
  • perfet
     
  • hagi esclarit
  • hagis esclarit
  • hagi esclarit
  • hàgim esclarit
  • hàgiu esclarit
  • hagin esclarit
  • plusquamperfet
     
  • hagués esclarit
  • haguessis esclarit
  • hagués esclarit
  • haguéssim esclarit
  • haguéssiu esclarit
  • haguessin esclarit

imperatiu          formes no personals

  • imperatiu

     

  • esclareix
  • esclareixi
  • esclarim
  • esclariu
  • esclareixin
  •  infinitiu

     

  • Present: esclarir
  • Perfet:   haver esclarit
  •   gerundi

     

  • Present: esclarint
  • Perfet:   havent esclarit
  • participi

     

  • esclarit
  • esclarida
  • esclarits
  • esclarides