conjugació del verb escanyolir-se

Enxaneta.info utilitza 'cookies' de tercers per a recollir informació sobre les seves visites. Si continueu navegant, considerem que n'accepteu el seu ús. Entesos!
Més informació.

verb III -a conjugació
verb conjugat com
servir

indicatiu

  • present
     
  • m'escanyoleixo
  • t'escanyoleixes
  • s'escanyoleix
  • ens escanyolim
  • us escanyoliu
  • s'escanyoleixen
  • perfet
     
  • m'he escanyolit
  • t'has escanyolit
  • s'ha escanyolit
  • ens hem escanyolit
  • us heu escanyolit
  • s'han escanyolit
  • imperfet
     
  • m'escanyolia
  • t'escanyolies
  • s'escanyolia
  • ens escanyolíem
  • us escanyolíeu
  • s'escanyolien
  • plusquamperfet
     
  • m'havia escanyolit
  • t'havies escanyolit
  • s'havia escanyolit
  • ens havíem escanyolit
  • us havíeu escanyolit
  • s'havien escanyolit
  • passat
    simple
  • m'escanyolí
  • t'escanyolires
  • s'escanyolí
  • ens escanyolírem
  • us escanyolíreu
  • s'escanyoliren
  • passat
    anterior
  • m'haguí escanyolit
  • t'hagueres escanyolit
  • s'hagué escanyolit
  • ens haguérem escanyolit
  • us haguéreu escanyolit
  • s'hagueren escanyolit
  • passat
    perifràstic
  • em vaig escanyolir
  • et vas escanyolir
  • es va escanyolir
  • ens vam escanyolir
  • us vau escanyolir
  • es van escanyolir
  • passat anterior
    perifràstic
  • em vaig haver escanyolit
  • et vas haver escanyolit
  • es va haver escanyolit
  • ens vam haver escanyolit
  • us vau haver escanyolit
  • es van haver escanyolit
  • futur
     
  • m'escanyoliré
  • t'escanyoliràs
  • s'escanyolirà
  • ens escanyolirem
  • us escanyolireu
  • s'escanyoliran
  • futur
    perfet
  • m'hauré escanyolit
  • t'hauràs escanyolit
  • s'haurà escanyolit
  • ens haurem escanyolit
  • us haureu escanyolit
  • s'hauran escanyolit

condicional (els temps condicionals es consideren temps de l'indicatiu)

  • condicional
     
  • m'escanyoliria
  • t'escanyoliries
  • s'escanyoliria
  • ens escanyoliríem
  • us escanyoliríeu
  • s'escanyolirien
  • condicional perfet
     
  • m'hauria escanyolit
  • t'hauries escanyolit
  • s'hauria escanyolit
  • ens hauríem escanyolit
  • us hauríeu escanyolit
  • s'haurien escanyolit
  • condicional
    perfet [2]
  • m'haguera escanyolit
  • t'hagueres escanyolit
  • s'haguera escanyolit
  • ens haguérem escanyolit
  • us haguéreu escanyolit
  • s'hagueren escanyolit

subjuntiu

  • present
     
  • m'escanyoleixi
  • t'escanyoleixis
  • s'escanyoleixi
  • ens escanyolim
  • us escanyoliu
  • s'escanyoleixin
  • imperfet
     
  • m'escanyolís
  • t'escanyolissis
  • s'escanyolís
  • ens escanyolíssim
  • us escanyolíssiu
  • s'escanyolissin
  • perfet
     
  • m'hagi escanyolit
  • t'hagis escanyolit
  • s'hagi escanyolit
  • ens hàgim escanyolit
  • us hàgiu escanyolit
  • s'hagin escanyolit
  • plusquamperfet
     
  • m'hagués escanyolit
  • t'haguessis escanyolit
  • s'hagués escanyolit
  • ens haguéssim escanyolit
  • us haguéssiu escanyolit
  • s'haguessin escanyolit

imperatiu          formes no personals

  • imperatiu

     

  • t'escanyoleix
  • s'escanyoleixi
  • ens escanyolim
  • us escanyoliu
  • s'escanyoleixin
  •  infinitiu

     

  • Present: escanyolir-se
  • Perfet:   haver-se escanyolit
  •   gerundi

     

  • Present: escanyolint
  • Perfet:   havent-se escanyolit
  • participi

     

  • escanyolit
  • escanyolida
  • escanyolits
  • escanyolides