conjugació del verb envellir

Enxaneta.info utilitza 'cookies' de tercers per a recollir informació sobre les seves visites. Si continueu navegant, considerem que n'accepteu el seu ús. Entesos!
Més informació.

verb III -a conjugació
verb conjugat com
servir

indicatiu

  • present
     
  • envelleixo
  • envelleixes
  • envelleix
  • envellim
  • envelliu
  • envelleixen
  • perfet
     
  • he envellit
  • has envellit
  • ha envellit
  • hem envellit
  • heu envellit
  • han envellit
  • imperfet
     
  • envellia
  • envellies
  • envellia
  • envellíem
  • envellíeu
  • envellien
  • plusquamperfet
     
  • havia envellit
  • havies envellit
  • havia envellit
  • havíem envellit
  • havíeu envellit
  • havien envellit
  • passat
    simple
  • envellí
  • envellires
  • envellí
  • envellírem
  • envellíreu
  • envelliren
  • passat
    anterior
  • haguí envellit
  • hagueres envellit
  • hagué envellit
  • haguérem envellit
  • haguéreu envellit
  • hagueren envellit
  • passat
    perifràstic
  • vaig envellir
  • vas envellir
  • va envellir
  • vam envellir
  • vau envellir
  • van envellir
  • passat anterior
    perifràstic
  • vaig haver envellit
  • vas haver envellit
  • va haver envellit
  • vam haver envellit
  • vau haver envellit
  • van haver envellit
  • futur
     
  • envelliré
  • envelliràs
  • envellirà
  • envellirem
  • envellireu
  • envelliran
  • futur
    perfet
  • hauré envellit
  • hauràs envellit
  • haurà envellit
  • haurem envellit
  • haureu envellit
  • hauran envellit

condicional (els temps condicionals es consideren temps de l'indicatiu)

  • condicional
     
  • envelliria
  • envelliries
  • envelliria
  • envelliríem
  • envelliríeu
  • envellirien
  • condicional perfet
     
  • hauria envellit
  • hauries envellit
  • hauria envellit
  • hauríem envellit
  • hauríeu envellit
  • haurien envellit
  • condicional
    perfet [2]
  • haguera envellit
  • hagueres envellit
  • haguera envellit
  • haguérem envellit
  • haguéreu envellit
  • hagueren envellit

subjuntiu

  • present
     
  • envelleixi
  • envelleixis
  • envelleixi
  • envellim
  • envelliu
  • envelleixin
  • imperfet
     
  • envellís
  • envellissis
  • envellís
  • envellíssim
  • envellíssiu
  • envellissin
  • perfet
     
  • hagi envellit
  • hagis envellit
  • hagi envellit
  • hàgim envellit
  • hàgiu envellit
  • hagin envellit
  • plusquamperfet
     
  • hagués envellit
  • haguessis envellit
  • hagués envellit
  • haguéssim envellit
  • haguéssiu envellit
  • haguessin envellit

imperatiu          formes no personals

  • imperatiu

     

  • envelleix
  • envelleixi
  • envellim
  • envelliu
  • envelleixin
  •  infinitiu

     

  • Present: envellir
  • Perfet:   haver envellit
  •   gerundi

     

  • Present: envellint
  • Perfet:   havent envellit
  • participi

     

  • envellit
  • envellida
  • envellits
  • envellides