conjugació del verb enrarir

verb III -a conjugació
verb conjugat com
servir

indicatiu

  • present
     
  • enrareixo
  • enrareixes
  • enrareix
  • enrarim
  • enrariu
  • enrareixen
  • perfet
     
  • he enrarit
  • has enrarit
  • ha enrarit
  • hem enrarit
  • heu enrarit
  • han enrarit
  • imperfet
     
  • enraria
  • enraries
  • enraria
  • enraríem
  • enraríeu
  • enrarien
  • plusquamperfet
     
  • havia enrarit
  • havies enrarit
  • havia enrarit
  • havíem enrarit
  • havíeu enrarit
  • havien enrarit
  • passat
    simple
  • enrarí
  • enrarires
  • enrarí
  • enrarírem
  • enraríreu
  • enrariren
  • passat
    anterior
  • haguí enrarit
  • hagueres enrarit
  • hagué enrarit
  • haguérem enrarit
  • haguéreu enrarit
  • hagueren enrarit
  • passat
    perifràstic
  • vaig enrarir
  • vas enrarir
  • va enrarir
  • vam enrarir
  • vau enrarir
  • van enrarir
  • passat anterior
    perifràstic
  • vaig haver enrarit
  • vas haver enrarit
  • va haver enrarit
  • vam haver enrarit
  • vau haver enrarit
  • van haver enrarit
  • futur
     
  • enrariré
  • enrariràs
  • enrarirà
  • enrarirem
  • enrarireu
  • enrariran
  • futur
    perfet
  • hauré enrarit
  • hauràs enrarit
  • haurà enrarit
  • haurem enrarit
  • haureu enrarit
  • hauran enrarit

condicional (els temps condicionals es consideren temps de l'indicatiu)

  • condicional
     
  • enrariria
  • enrariries
  • enrariria
  • enrariríem
  • enrariríeu
  • enraririen
  • condicional perfet
     
  • hauria enrarit
  • hauries enrarit
  • hauria enrarit
  • hauríem enrarit
  • hauríeu enrarit
  • haurien enrarit
  • condicional
    perfet [2]
  • haguera enrarit
  • hagueres enrarit
  • haguera enrarit
  • haguérem enrarit
  • haguéreu enrarit
  • hagueren enrarit

subjuntiu

  • present
     
  • enrareixi
  • enrareixis
  • enrareixi
  • enrarim
  • enrariu
  • enrareixin
  • imperfet
     
  • enrarís
  • enrarissis
  • enrarís
  • enraríssim
  • enraríssiu
  • enrarissin
  • perfet
     
  • hagi enrarit
  • hagis enrarit
  • hagi enrarit
  • hàgim enrarit
  • hàgiu enrarit
  • hagin enrarit
  • plusquamperfet
     
  • hagués enrarit
  • haguessis enrarit
  • hagués enrarit
  • haguéssim enrarit
  • haguéssiu enrarit
  • haguessin enrarit

imperatiu          formes no personals

  • imperatiu

     

  • enrareix
  • enrareixi
  • enrarim
  • enrariu
  • enrareixin
  •  infinitiu

     

  • Present: enrarir
  • Perfet:   haver enrarit
  •   gerundi

     

  • Present: enrarint
  • Perfet:   havent enrarit
  • participi

     

  • enrarit
  • enrarida
  • enrarits
  • enrarides