conjugació del verb engruixir

Enxaneta.info utilitza 'cookies' de tercers per a recollir informació sobre les seves visites. Si continueu navegant, considerem que n'accepteu el seu ús. Entesos!
Més informació.

verb III -a conjugació
verb conjugat com
servir

indicatiu

  • present
     
  • engruixeixo
  • engruixeixes
  • engruixeix
  • engruixim
  • engruixiu
  • engruixeixen
  • perfet
     
  • he engruixit
  • has engruixit
  • ha engruixit
  • hem engruixit
  • heu engruixit
  • han engruixit
  • imperfet
     
  • engruixia
  • engruixies
  • engruixia
  • engruixíem
  • engruixíeu
  • engruixien
  • plusquamperfet
     
  • havia engruixit
  • havies engruixit
  • havia engruixit
  • havíem engruixit
  • havíeu engruixit
  • havien engruixit
  • passat
    simple
  • engruixí
  • engruixires
  • engruixí
  • engruixírem
  • engruixíreu
  • engruixiren
  • passat
    anterior
  • haguí engruixit
  • hagueres engruixit
  • hagué engruixit
  • haguérem engruixit
  • haguéreu engruixit
  • hagueren engruixit
  • passat
    perifràstic
  • vaig engruixir
  • vas engruixir
  • va engruixir
  • vam engruixir
  • vau engruixir
  • van engruixir
  • passat anterior
    perifràstic
  • vaig haver engruixit
  • vas haver engruixit
  • va haver engruixit
  • vam haver engruixit
  • vau haver engruixit
  • van haver engruixit
  • futur
     
  • engruixiré
  • engruixiràs
  • engruixirà
  • engruixirem
  • engruixireu
  • engruixiran
  • futur
    perfet
  • hauré engruixit
  • hauràs engruixit
  • haurà engruixit
  • haurem engruixit
  • haureu engruixit
  • hauran engruixit

condicional (els temps condicionals es consideren temps de l'indicatiu)

  • condicional
     
  • engruixiria
  • engruixiries
  • engruixiria
  • engruixiríem
  • engruixiríeu
  • engruixirien
  • condicional perfet
     
  • hauria engruixit
  • hauries engruixit
  • hauria engruixit
  • hauríem engruixit
  • hauríeu engruixit
  • haurien engruixit
  • condicional
    perfet [2]
  • haguera engruixit
  • hagueres engruixit
  • haguera engruixit
  • haguérem engruixit
  • haguéreu engruixit
  • hagueren engruixit

subjuntiu

  • present
     
  • engruixeixi
  • engruixeixis
  • engruixeixi
  • engruixim
  • engruixiu
  • engruixeixin
  • imperfet
     
  • engruixís
  • engruixissis
  • engruixís
  • engruixíssim
  • engruixíssiu
  • engruixissin
  • perfet
     
  • hagi engruixit
  • hagis engruixit
  • hagi engruixit
  • hàgim engruixit
  • hàgiu engruixit
  • hagin engruixit
  • plusquamperfet
     
  • hagués engruixit
  • haguessis engruixit
  • hagués engruixit
  • haguéssim engruixit
  • haguéssiu engruixit
  • haguessin engruixit

imperatiu          formes no personals

  • imperatiu

     

  • engruixeix
  • engruixeixi
  • engruixim
  • engruixiu
  • engruixeixin
  •  infinitiu

     

  • Present: engruixir
  • Perfet:   haver engruixit
  •   gerundi

     

  • Present: engruixint
  • Perfet:   havent engruixit
  • participi

     

  • engruixit
  • engruixida
  • engruixits
  • engruixides