conjugació del verb endreçar

verb I -a conjugació
verb conjugat com
començar

indicatiu

  • present
     
  • endreço
  • endreces
  • endreça
  • endrecem
  • endreceu
  • endrecen
  • perfet
     
  • he endreçat
  • has endreçat
  • ha endreçat
  • hem endreçat
  • heu endreçat
  • han endreçat
  • imperfet
     
  • endreçava
  • endreçaves
  • endreçava
  • endreçàvem
  • endreçàveu
  • endreçaven
  • plusquamperfet
     
  • havia endreçat
  • havies endreçat
  • havia endreçat
  • havíem endreçat
  • havíeu endreçat
  • havien endreçat
  • passat
    simple
  • endre
  • endreçares
  • endreçà
  • endreçàrem
  • endreçàreu
  • endreçaren
  • passat
    anterior
  • haguí endreçat
  • hagueres endreçat
  • hagué endreçat
  • haguérem endreçat
  • haguéreu endreçat
  • hagueren endreçat
  • passat
    perifràstic
  • vaig endreçar
  • vas endreçar
  • va endreçar
  • vam endreçar
  • vau endreçar
  • van endreçar
  • passat anterior
    perifràstic
  • vaig haver endreçat
  • vas haver endreçat
  • va haver endreçat
  • vam haver endreçat
  • vau haver endreçat
  • van haver endreçat
  • futur
     
  • endreçaré
  • endreçaràs
  • endreçarà
  • endreçarem
  • endreçareu
  • endreçaran
  • futur
    perfet
  • hauré endreçat
  • hauràs endreçat
  • haurà endreçat
  • haurem endreçat
  • haureu endreçat
  • hauran endreçat

condicional (els temps condicionals es consideren temps de l'indicatiu)

  • condicional
     
  • endreçaria
  • endreçaries
  • endreçaria
  • endreçaríem
  • endreçaríeu
  • endreçarien
  • condicional perfet
     
  • hauria endreçat
  • hauries endreçat
  • hauria endreçat
  • hauríem endreçat
  • hauríeu endreçat
  • haurien endreçat
  • condicional
    perfet [2]
  • haguera endreçat
  • hagueres endreçat
  • haguera endreçat
  • haguérem endreçat
  • haguéreu endreçat
  • hagueren endreçat

subjuntiu

  • present
     
  • endreci
  • endrecis
  • endreci
  • endrecem
  • endreceu
  • endrecin
  • imperfet
     
  • endrecés
  • endrecessis
  • endrecés
  • endrecéssim
  • endrecéssiu
  • endrecessin
  • perfet
     
  • hagi endreçat
  • hagis endreçat
  • hagi endreçat
  • hàgim endreçat
  • hàgiu endreçat
  • hagin endreçat
  • plusquamperfet
     
  • hagués endreçat
  • haguessis endreçat
  • hagués endreçat
  • haguéssim endreçat
  • haguéssiu endreçat
  • haguessin endreçat

imperatiu          formes no personals

  • imperatiu

     

  • endreça
  • endreci
  • endrecem
  • endreceu
  • endrecin
  •  infinitiu

     

  • Present: endreçar
  • Perfet:   haver endreçat
  •   gerundi

     

  • Present: endreçant
  • Perfet:   havent endreçat
  • participi

     

  • endreçat
  • endreçada
  • endreçats
  • endreçades