conjugació del verb enagrir

verb III -a conjugació
verb conjugat com
servir

indicatiu

  • present
     
  • enagreixo
  • enagreixes
  • enagreix
  • enagrim
  • enagriu
  • enagreixen
  • perfet
     
  • he enagrit
  • has enagrit
  • ha enagrit
  • hem enagrit
  • heu enagrit
  • han enagrit
  • imperfet
     
  • enagria
  • enagries
  • enagria
  • enagríem
  • enagríeu
  • enagrien
  • plusquamperfet
     
  • havia enagrit
  • havies enagrit
  • havia enagrit
  • havíem enagrit
  • havíeu enagrit
  • havien enagrit
  • passat
    simple
  • enagrí
  • enagrires
  • enagrí
  • enagrírem
  • enagríreu
  • enagriren
  • passat
    anterior
  • haguí enagrit
  • hagueres enagrit
  • hagué enagrit
  • haguérem enagrit
  • haguéreu enagrit
  • hagueren enagrit
  • passat
    perifràstic
  • vaig enagrir
  • vas enagrir
  • va enagrir
  • vam enagrir
  • vau enagrir
  • van enagrir
  • passat anterior
    perifràstic
  • vaig haver enagrit
  • vas haver enagrit
  • va haver enagrit
  • vam haver enagrit
  • vau haver enagrit
  • van haver enagrit
  • futur
     
  • enagriré
  • enagriràs
  • enagrirà
  • enagrirem
  • enagrireu
  • enagriran
  • futur
    perfet
  • hauré enagrit
  • hauràs enagrit
  • haurà enagrit
  • haurem enagrit
  • haureu enagrit
  • hauran enagrit

condicional (els temps condicionals es consideren temps de l'indicatiu)

  • condicional
     
  • enagriria
  • enagriries
  • enagriria
  • enagriríem
  • enagriríeu
  • enagririen
  • condicional perfet
     
  • hauria enagrit
  • hauries enagrit
  • hauria enagrit
  • hauríem enagrit
  • hauríeu enagrit
  • haurien enagrit
  • condicional
    perfet [2]
  • haguera enagrit
  • hagueres enagrit
  • haguera enagrit
  • haguérem enagrit
  • haguéreu enagrit
  • hagueren enagrit

subjuntiu

  • present
     
  • enagreixi
  • enagreixis
  • enagreixi
  • enagrim
  • enagriu
  • enagreixin
  • imperfet
     
  • enagrís
  • enagrissis
  • enagrís
  • enagríssim
  • enagríssiu
  • enagrissin
  • perfet
     
  • hagi enagrit
  • hagis enagrit
  • hagi enagrit
  • hàgim enagrit
  • hàgiu enagrit
  • hagin enagrit
  • plusquamperfet
     
  • hagués enagrit
  • haguessis enagrit
  • hagués enagrit
  • haguéssim enagrit
  • haguéssiu enagrit
  • haguessin enagrit

imperatiu          formes no personals

  • imperatiu

     

  • enagreix
  • enagreixi
  • enagrim
  • enagriu
  • enagreixin
  •  infinitiu

     

  • Present: enagrir
  • Perfet:   haver enagrit
  •   gerundi

     

  • Present: enagrint
  • Perfet:   havent enagrit
  • participi

     

  • enagrit
  • enagrida
  • enagrits
  • enagrides