conjugació del verb empitjorar

verb I -a conjugació
verb conjugat com
cantar

indicatiu

  • present
     
  • empitjoro
  • empitjores
  • empitjora
  • empitjorem
  • empitjoreu
  • empitjoren
  • perfet
     
  • he empitjorat
  • has empitjorat
  • ha empitjorat
  • hem empitjorat
  • heu empitjorat
  • han empitjorat
  • imperfet
     
  • empitjorava
  • empitjoraves
  • empitjorava
  • empitjoràvem
  • empitjoràveu
  • empitjoraven
  • plusquamperfet
     
  • havia empitjorat
  • havies empitjorat
  • havia empitjorat
  • havíem empitjorat
  • havíeu empitjorat
  • havien empitjorat
  • passat
    simple
  • empitjorí
  • empitjorares
  • empitjorà
  • empitjoràrem
  • empitjoràreu
  • empitjoraren
  • passat
    anterior
  • haguí empitjorat
  • hagueres empitjorat
  • hagué empitjorat
  • haguérem empitjorat
  • haguéreu empitjorat
  • hagueren empitjorat
  • passat
    perifràstic
  • vaig empitjorar
  • vas empitjorar
  • va empitjorar
  • vam empitjorar
  • vau empitjorar
  • van empitjorar
  • passat anterior
    perifràstic
  • vaig haver empitjorat
  • vas haver empitjorat
  • va haver empitjorat
  • vam haver empitjorat
  • vau haver empitjorat
  • van haver empitjorat
  • futur
     
  • empitjoraré
  • empitjoraràs
  • empitjorarà
  • empitjorarem
  • empitjorareu
  • empitjoraran
  • futur
    perfet
  • hauré empitjorat
  • hauràs empitjorat
  • haurà empitjorat
  • haurem empitjorat
  • haureu empitjorat
  • hauran empitjorat

condicional (els temps condicionals es consideren temps de l'indicatiu)

  • condicional
     
  • empitjoraria
  • empitjoraries
  • empitjoraria
  • empitjoraríem
  • empitjoraríeu
  • empitjorarien
  • condicional perfet
     
  • hauria empitjorat
  • hauries empitjorat
  • hauria empitjorat
  • hauríem empitjorat
  • hauríeu empitjorat
  • haurien empitjorat
  • condicional
    perfet [2]
  • haguera empitjorat
  • hagueres empitjorat
  • haguera empitjorat
  • haguérem empitjorat
  • haguéreu empitjorat
  • hagueren empitjorat

subjuntiu

  • present
     
  • empitjori
  • empitjoris
  • empitjori
  • empitjorem
  • empitjoreu
  • empitjorin
  • imperfet
     
  • empitjorés
  • empitjoressis
  • empitjorés
  • empitjoréssim
  • empitjoréssiu
  • empitjoressin
  • perfet
     
  • hagi empitjorat
  • hagis empitjorat
  • hagi empitjorat
  • hàgim empitjorat
  • hàgiu empitjorat
  • hagin empitjorat
  • plusquamperfet
     
  • hagués empitjorat
  • haguessis empitjorat
  • hagués empitjorat
  • haguéssim empitjorat
  • haguéssiu empitjorat
  • haguessin empitjorat

imperatiu          formes no personals

  • imperatiu

     

  • empitjora
  • empitjori
  • empitjorem
  • empitjoreu
  • empitjorin
  •  infinitiu

     

  • Present: empitjorar
  • Perfet:   haver empitjorat
  •   gerundi

     

  • Present: empitjorant
  • Perfet:   havent empitjorat
  • participi

     

  • empitjorat
  • empitjorada
  • empitjorats
  • empitjorades